Sraz účastníků prohlídky je v sobotu 1. října ve 14 hodin na náměstí T. G. Masaryka.

Kde se v Přerově za první republiky nakupovalo? A jak ovlivnil život ve městě koncept obchodních domů, jehož počátky spadají do konce devatenáctého století v Americe? I na tyto otázky se bude snažit odpovědět letošní komentovaná prohlídka.

„Začínáme na Masarykově náměstí, kde si alespoň zvenku prohlédneme obchodní dům Vrba & Pražák.

Pak se přesuneme do Avionu v Mostní ulici, ve kterém byl v minulosti obchodní dům Jordán se dvěma patry a vyhlášenou kavárnou," přiblížil radní a architekt Jan Horký (SpP).

Málokdo dnes třeba ví, že obchodní dům Vrba & Pražák byl otevřený už v roce 1924 a během krátké doby se stal špičkou mezi velkoobchodníky a maloobchodníky v prodeji sukna, textilu a konfekce nejen v Československé republice, ale významné zákazníky měl po celé Evropě.

Návštěvníci se poté vydají k obchodnímu domu Baťa ve Wilsonově ulici a celou prohlídku zakončí v Galerii Přerov, kde kdysi stával Prior. „V nové nákupní galerii se podíváme i do míst, kam se běžně návštěvníci nedostanou," doplnil.

Během komentované prohlídky se lidé dozvědí zajímavosti také o dalších místech v Přerově, kde se obchodu dařilo – například velké pasáži, kde měli své prodejny a krámky „pasážníci."

Přerovský Den architektury bude mít letos vůbec poprvé také svou večerní část a návštěvníci budou moci v 19.30 hodin v coworkingovém centru nad prodejnou Baťa zhlédnout film Lidský rozměr. Řeší otázku toho, jak nás vystavěné prostředí ovlivňuje, a na návštěvníky promítání čeká i malé překvapení.