Bourání panelového domu loni v prosinci přerušily nečekané komplikace. Původní projektová dokumentace z doby, kdy se Chemik stavěl, se totiž míjela s realitou.

„Demolice objektu se zastavila koncem loňského roku poté, co stavebníci rozebrali deváté a osmé podlaží. Aby v zimě nedošlo k promrznutí budovy, která s Chemikem těsně sousedí, bylo nutné práce přerušit,“ vysvětlila mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Covid ARO přerovské nemocnice
Přerovské "Covid ARO" se stará o tři pacienty. Možná jej zruší

Jiná konstrukce než v dokumentaci

Se čtyřměsíční přestávkou se přitom původně nepočítalo.

„Stavební firma v průběhu demolice zjistila, že je na štítech jiná konstrukce, než jakou udávala původní dokumentace z konce šedesátých let dvacátého století,“ dodala.

Stroje proto znovu vjely na staveniště až s nástupem teplých jarních dní tento týden ve čtvrtek.

Dělníci budovu během dvou týdnů postupně zdemolují s pomocí jeřábu s hydraulickými nůžkami.

„Následovat budou práce na statickém zajištění štítu sousedního panelového domu, a pak přijde na řadu montáž zateplovacího systému. Při demolici se částečně zvýší prašnost. Dodavatel ji ale hodlá snížit kropením suti přímo z hydraulických nůžek,“ nastínil Jiří Raba z oddělení investic odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Stavebníci musejí při bourání postupovat velmi opatrně, protože panelový dům je těsně napojen na sousední budovu. Náklady na demolici činí zhruba 23 milionů korun.

Oprava ulice Kopaniny v Přerově
Silnice na Kopaninách dostane nový koberec, téměř za 4 miliony

66 bytů pro zaměstnance chemičky

Chemik se původně stavěl pro zaměstnance přerovské Chemičky v době, kdy firma přijímala nové zaměstnance. V bývalé ubytovně bylo šestašedesát bytů a výška budovy je přes 26 metrů.

V posledních letech ubytovnu provozovala firma První KPU, která si od města objekt pronajala v roce 2012. Protože ubytovna patřila k problémovým a radní nechtěli dál podporovat byznys s lidskou chudobou, rozhodlo se ji město zbourat. O demolici Chemiku rozhodli přerovští zastupitelé v listopadu roku 2017.