„Z domu vyjíždím tak ve čtyři ráno a v práci jsem o půl páté. Nejprve vyčistím tenisové kurty, kde se nejvíce opírá slunce, takže bych tu práci nemohl dělat třeba v poledne," vylíčil. Když má hotovo, přesune se do stínu stromů a zametá šišky z cesty.

„Úplně nejlépe se mi ale pracuje na hale, tam je aspoň chládek," dodal.

Mnohem hůře jsou na tom v tropickém vedru dělníci na stavbách, kteří se nemají před sluncem kde skrýt. Perné dny zažívají například stavebníci, kteří se pohybují na staveništi přerovského Prioru. Beton, železné konstrukce a nikde žádný stín.

„Začínáme v šest ráno a končí se o něco dříve – už v pět odpoledne. Aby dělníci vedro vydrželi, mají nataženou vodu, a v té se chladí. Děláme všechno možné, ale pro nikoho to není žádný med," poznamenal Miroslav Zádrapa, který dohlíží na stavbu nové nákupní galerie.

Dodržování pitného režimu je podle něj samozřejmostí.

„Nejhorší je, že se před sluncem není kam schovat," podotkl. Prior v Přerově, kde o víkendu padl 125 let starý teplotní rekord, totiž lemuje jen pár vzrostlých stromů. Ty, které tu byly dříve, musely ustoupit stavbě.

Na přestávky není čas

O něco milosrdnější podmínky mají zaměstnanci firmy, kteří v těchto dnech provádějí terénní úpravy na lávce U Tenisu přes řeku Bečvu. Na koupání sice není čas, ale aspoň je v okolí stín.

„Pracujeme od šesti ráno do šesti večer. Jen přes poledne máme hodinovou pauzu. Snažíme se práci rozplánovat podle toho, jak se otáčí slunce. Na přestávky ale není žádný čas, lávka musí být v srpnu hotová," řekl Libor Tobola, který provádí terénní úpravy.

Pitný režim a minerály

Dělníci na stavbách, kteří se celý den pohybují na přímém slunci, by podle lékařů neměli podceňovat pitný režim a doplňovat potřebné minerály.

„Dobrou službu udělají minerály pro sportovce. Nedostatek chloridu v krvi může mít za následek problémy s ledvinami. I takové případy už se v ordinaci objevily," radí praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

Protože je v těchto dnech lidský organismus vystaven daleko většímu pocení, než je běžné, je podle něj důležité více solit.

„Potí se i ti, kteří s tím jindy nemají problém. Mnozí trpí předsudky, že když se více solí, tak je to zdraví škodlivé. V tomto počasí by ale lidé na soli rozhodně neměli šetřit," podotýká. Starší lidé a pacienti s vysokým krevním tlakem, by měli jeho hodnoty pravidelně kontrolovat.

A jaká je první pomoc v případě kolapsu z vedra?

„Rozhodně nedoporučuji snažit se člověka v takovém stavu udržet v sedě, jak to mnozí chybně dělají. Bezvládné tělo by mělo zůstat ležet ve vodorovné poloze na zemi," konstatoval lékař. Na místo by měla být ihned přivolána záchranka.