„Měla jsem velké štěstí, že jsem stihla přejít na druhou stranu cesty. Ze střechy budovy bývalé hygieny spadlo tolik sněhu, že kdybych šla kolem, povalí mě to na zem. Naštěstí byl tou dobou chodník prázdný," vylíčila svůj zážitek Jitka K. z Přerova.

Stav budov, které jsou ve vlastnictví města, nyní namátkově kontrolují pracovníci odboru majetku.

„V minulosti rampouchy ohrožovaly chodce na zastávce autobusu před Městským domem. S pomocí hasičské plošiny jsme je pak museli odstraňovat," vzpomněl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.Tání sněhu v Přerově

„Jsme opatrní, ale zatím to naštěstí roztává rozumně," dodal. Město se podle něj v podobných případech obrací vždy rovnou na hasiče.

„Mají totiž potřebnou techniku, aby se dostali i k rampouchům ve vícepatrových objektech v centru Přerova," vysvětlil.

Hasiči zaznamenali v posledních dnech zvýšený počet telefonátů od lidí, kteří je žádali o pomoc při odstranění padajících rampouchů či sněhu ze střech. „Majitelé domů by měli vědět, že za provoz staveb, tedy i bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně oni. Mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob," shrnula krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Sníh odstraňovat symetricky

Vlastníci by podle ní měli odstraňovat sníh a led ze střech průběžně tak, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena. V minulých letech bylo nutné kvůli nadměrné zátěži shazovat sníh třeba ze střechy zimního stadionu v Přerově.

„Letos jsme s tím ale naštěstí žádné problémy neměli, a to ani na zimním, ani na plaveckém stadionu," informoval Jaroslav Klvač, ředitel společnosti Teplo, která obě zařízení provozuje.

Majitelé domů by měli odstraňovat zátěž s velkou opatrností.Tání sněhu v Přerově

„Je vždy lepší odklízet sníh symetricky, nejlépe z obou stran současně a nenahrnovat ho na jedno místo. Lidé by měli při práci na střeše postupovat maximálně opatrně tak, aby nespadli, nebo se neprobořili," radí dále krajská mluvčí hasičů.

Hasiči zasahují jen při ohrožení

V případě, že shazují sníh na rušnou komunikaci pod domem, měli by si dát pozor, aby nedošlo ke zranění chodců nebo ke škodám na majetku.

Rizikem je i to, že se může při oteplení odtávající sníh na střeše posunovat.

„Proto je důležité likvidovat také nebezpečné sněhové převisy a rampouchy. Když není možné odstranit je hned, majitelé by rizikový prostor měli alespoň viditelně označit nebo ohradit," doplnila.

Občané by se ale na hasiče měli obracet jen v nejnutnějších případech – s odstraněním sněhu jim totiž můžou pomoci technické služby nebo soukromé firmy.

„Naše jednotky vyjíždějí na místo pouze v případech, kdy rampouchy a sněhové převisy ohrožují větší množství lidí – například u škol, obchodních center nebo zdravotnických zařízení," uzavřela.