Její matka onemocněla žloutenkou typu E a v zařízení zemřela. O případu informoval Přerovský deník před dvěma týdny.

Ženě se nelíbí výroky vedení domova, podle něhož zemřelá zřejmě nákazu do zařízení pro seniory zavlekla. Dokud byla v péči rodiny, žloutenkovým onemocněním netrpěla, tvrdí dcera zesnulé.

Vedení domova důchodců ale odmítá, že by se pacientka nakazila třeba kvůli špatným hygienickým podmínkám. „Inkubační doba žloutenky je 64 dní a maminka nastoupila do zařízení už v lednu. Z toho jasně vyplývá, že si s sebou nemoc nepřivezla z domácího prostředí,“ uvedla dcera zemřelé seniorky, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce je ale má k dispozici.

Podle jejích slov se rodina s pomocí pracovníků charity o maminku ve vážném zdravotním stavu dobře starala. „Nechápeme, jak mohlo k nákaze žloutenkou u maminky dojít. Nikdo z příslušníků rodiny nebyl v zahraničí, kde se podle odborníků tento typ žloutenky častěji vyskytuje. Podobnou nemocí u nás nikdo netrpěl. Já sama jsem prošla všemi testy a byly negativní,“ dodala žena.

Ta je přesvědčena, že závažné onemocnění mamince zkrátilo život. Po pobytu na infekčním oddělení v Prostějově se seniorka sice do domova vrátila, ale později zde zemřela na zánět plic.

Článek o výskytu žloutenky v domově důchodců vyvolal reakce mezi čtenáři a dokonce i u zdravotnického personálu. Někteří lidé upozorňovali na nevyhovující hygienické podmínky v domově a nedostatečná opatření, která by zabránila šíření nákazy.

„Máme strach, že se žloutenka rozšíří dál. Nebyly zakázány ani návštěvy a vedení domova s tím nic nedělá,“ nechala se před časem slyšet jedna z pracovnic domova důchodců.

I ona si ale přála zůstat v anonymitě. Podle příbuzných některých seniorů mají klienti domova pouze omezený počet plen na den.

„Není to pravda. Přesný počet plen na den pro imobilní seniory není stanoven a dáváme jim je podle potřeby,“ brání se ale ředitel Domova pro seniory v Pavlovicích u Přerova Antonín Václavík.

Ani on podle svých slov nechápe, kde se žloutenka typu E v zařízení vzala. Pozitivní nález na hepatitidu měly totiž také dvě zdravotní sestry, které přišly s nemocnou ženou do styku.

„Žádná výjimečná opatření v souvislosti s nákazou jsme u nás neprováděli. Podle hygieniků totiž nebyla zapotřebí, protože jsme se žádného pochybení nedopustili,“ zdůraznil Václavík. Situace v domově pro seniory je podle jeho slov v současnosti stabilizovaná.

„Další případy žloutenky typu E se na Přerovsku neobjevily,“ potvrdila epidemioložka z Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová. Zástupci přerovské hygieny uvedli, že se zdroj nákazy dosud nepodařilo zjistit.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Žena nakažená žloutenkou zemřela