Exekucí movitých i nemovitých věcí stále rapidně přibývá. Zabavené věci se kupí a tak je nutné je prodávat.

O exekutorských dražbách, které se jednou za měsíc odehrávají v areálu skladů nedaleko přerovské místní části Čekyně se Přerovský deník bavil s Davidem Talou, asistentem ředitele a tiskovým mluvčím Exekutorského úřadu Tomáše Vrány.

Jak často probíhají dražby zabavených movitých věcí? Popište jejich průběh.
Pořádáme je každý třetí pátek v měsíci ve skladech v Čekyni, kde má náš úřad zabavené věci uskladněny. Na jedné dražbě bývá řádově nabízeno k prodeji devět set až tisíc položek, což je únosná hranice pro zúčastněné. Návštěvnost bývá hojná, zejména díky tomu, že jsou věci draženy za výhodných a přijatelných podmínek. Částka, za kterou se začínají dražit movité věci, totiž tvoří třetinu odhadní ceny. Konečná cena je však dána zájmem lidí. Čím více je potencionálních zájemců o danou věc, tak tím víc se daná cena zvedne.

Jaké konkrétní věci se zde dají takto pořídit?
Zejména elektronika, domácí nářadí nebo třeba sportovní vybavení. Jsou tam například i mikrovlnné trouby, lednice a pračky. V některých případech se jedná také o nadstandardní vybavení domácnosti, o kterých si lidi myslí, že nelze dražit. Samozřejmě největší zájem je o dopravní prostředky, ať už motocykly, osobní nebo nákladní auta, tahače, přívěsy či zemědělskou techniku.

Jaký je trend ohledně počtu exekucí?
Počet exekucí se stále zvyšuje. V minulém roce náš úřad zpracoval celkem 65 293 exekučních případů. V letošním roce nebude nárůst sice tak rapidní, ale nedávno jsme hodnotili letošní pololetí a odhadujeme, že na konci tohoto roku provedeme okolo 70 tisíc případů, což je vysoké číslo.

Kde je více exekučních případů a kolik v ČR funguje exekutorských ú­řadů?
Naše působnost je celorepubliková, avšak nejvíce případů máme na Moravě, zejména v Moravskoslezském kraji. Počet soudních exekutorů, kteří musí splňovat určité zákonem stanovené podmínky, určuje ministr spravedlnosti. V naší republice je exekutorských úřadu okolo sto padesáti. Náš se řadí do trojice největších.

Setkali se exekutoři s nějakými speciálními případy zadlužení či průběhy exekuce?
Těch kuriózních případů je celá řada, protože v dnešní době výkon exekucí není tak jednoduchý, jako býval dříve. Dnešní trend je takový, že dlužníci nemají jen jednu exekuci, ale více, třeba dvě nebo tři zároveň. Jejich vymáhaní je proto složitější. Dlužníci tak občas jednají daleko více zkratovitě a agresivně. Výjimkou není napadnutí našich zaměstnanců nějakými tyčemi, snaha je srazit autem a další nepříjemné případy.

Exekutory zkopali

Pro zaměstnance jsou exekuce předpokládám velmi náročné?
Ano, především z hlediska psychiky. Exekutor musí počítat s tím, že člověk může reagovat vulgárně nebo dost nevyzpytatelně. Řada z dlužníků neváhá sáhnout po nějaké lopatě či jiném obranném prostředku. Naši pracovníci, kteří chodí po dvojicích, tak musí být při výkonu exekucí neustále ve střehu. Jejích průběh si nahrávají na kameru pro svoji obranu, protože se stává i to, že je dlužník později nařkne z toho, že nějaké vybavení odnesli neprávem. V některých speciálních případech, kdy dojde například k fyzickému útoku, dorazí na požádání policie.

Stalo se exekutorům i nějaké vážné zranění?
Evidovali jsme napadení třeba na Novojičínsku, kde dlužníci rozbili tyčemi přední sklo exekutorského auta, propíchali mu gumy a naše zaměstnance zkopali tak, že si museli vyžádat lékařského ošetření a poté byli ve více jak měsíční pracovní neschopnosti.

Co říkáte na úroveň finanční gramotnosti, jejíž zvyšování by mohlo působit preventivně v případě zadlužování?
U lidí, kterým byla nebo bude provedena exekuce, vidím nízkou finanční gramotnost jako výrazný nedostatek. Nástrahy všedního dne, jako třeba podezřelé inzerce s nabídkou snadné dostupnosti půjček ve většině případů nebankovních společností, nás obklopují na každém kroku. Proto se snažíme poskytovat například radu, aby si lidé před nákupem či sjednání důvěryhodné půjčky v první řadě spočítali své reálné příjmy a výdaje.