Úředníci se mezi sebou začali dorozumívat prostřednictvím datových schránek ministerstva vnitra, které mají odbourat zbytečné papírování a čekání ve frontách. Zatěžkávací zkušební provoz prvního dne ukázal, že nový systém funguje. A to i přes počáteční potíže technického rázu.

Na magistrátu v Přerově se začalo se spouštěním datových schránek v předstihu, a to koncem října. „V pátek už jsme zkoušeli rozesílat poštu firmám, které mají aktivní datové schránky. Podařilo se nám poslat všechno, až na jednu výjimku,“ popsala změny pracovnice oddělení informatiky přerovského magistrátu Ludmila Navrátilová.

Magistrát prý už zvládl odstranit počáteční potíže, které nastaly před spuštěním systému. „Měli jsme problémy s úpravou spisové služby na starší technologii, s tím ale zápasilo více dodavatelů, nejen my,“ řekla už dříve šéfka oddělení informatiky.

Poprvé vyslali do éteru data prostřednictvím datové schránky také v Hranicích. „Z našeho pohledu zatím probíhá vše tak, jak má. Jsme vybaveni aktualizovaným programem spisové služby, který umí přijímat i odesílat datové zprávy. Tento program nám zajišťuje oběh zpráv i v rámci úřadu a jejich přesměrování na konkrétního úředníka,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle něj spustili v Hranicích nový systém už v pátek. „Žádný informační kolaps u nás nenastal, protože úředníci prošli školením. Výhodou je, že nám díky datovým schránkám do budoucna odpadne papírování, protože spousta věcí teď přejde do elektronické podoby,“ pochvaluje si. Na každou novou věc je ale podle něj potřeba si nejprve zvyknout.

Zahájení provozu datových schránek nepřekvapilo ani menší úřady. Například v Brodku u Přerova začali se změnou v pondělí. „Datové schránky máme v provozu ode dneška. Přihlásili jsme se, ale zatím nemáme ve schránce žádnou poštu. Budeme se ale těšit na každou komunikaci,“ uvedl starosta městysu Jan Beneš (ČSSD). Podle něj se vyskytly pouze počáteční komplikace se spisovou službou. „To všechno jde ale doladit. Datové schránky jsou určitě přínosem, protože toho papírování bylo už přespříliš,“ myslí si starosta.