Devětapadesátiletý Petr Navrátil z Hranic se hned po Vánocích vydal do prodejny textilu. Tentokrát ne proto, aby tam dárek koupil, ale vrátil. „Potřebovali jsme jinou velikost,“ zdůvodnil výměnu, k níž byly podle jeho slov prodavačky velmi vstřícné.

Zákazníci žádající výměnu nevhodně zvoleného vánočního dárku jsou teď v obchodech na denním pořádku. „Máme teprve hodinu otevřeno a už jsme řešili tři žádosti o výměnu zboží,“ uvedla ve středu dopoledne vedoucí hranické prodejny Tako Andrea Iklová.

Podle ní mají lidé na výměnu šest týdnů, a to bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou svátky. „Vycházíme zákazníkům vstříc i v průběhu roku,“ potvrdila Iklová s tím, že nejčastěji vracejí lidé oděv kvůli špatně zvolené velikosti.

Jsou však i tací, kterým dárek nepadl do oka a raději si pak v prodejně vyberou jiný sami.

„Mamince jsem koupila pod stromeček podprsenku. Velikost jsem sice věděla, ale nesedla jí. Tak jsme šly nakonec dárek společně vyměnit a vzala si jinou. Teď už je spokojená,“ popisovala zase Andrea Černá z Přerova.

Ta se prý v obchodě setkala s ochotnými prodavačkami, kterým nedělalo potíže zboží vyměnit.

Poměrně často teď vyměňují zboží také v hranickém hračkářství Dráčik. „Vycházíme lidem vstříc v souladu s reklamačním řádem a pokud je dárek nerozbalený, mají lidé 21 dnů na to, aby jej vrátili nebo vyměnili,“ informovala vedoucí prodejny hraček Andrea Bortelová.

Podle ní mohli zatím všem vyhovět. „Většinou totiž lidé přijdou na to, že koupili pro dítě stejný dárek jako jiný příbuzný, ještě před Vánoci,“ vysvětlila Bortelová.

Vstřícní jsou k nespokojenosti obdarovaných i v hranické prodejně elektra Planeo. Důvody, proč lidé dárky vracejí, jsou podle vedoucího Jana Moravského dva.

„Buď přístroj rozbalí a zjistí, že nefunguje, nebo ho přijdou vrátit zabalený a chtějí si za něj vybrat něco jiného,“ uvedl Moravský s tím, že ze sta prodaných výrobků se jich teď po Vánocích vrací zpátky do prodejny přibližně pět.

„Pokud někdo najde pod stromečkem tři empétrojky, tak ho to asi moc nepotěší. Proto se lidem snažíme vyjít vstříc,“ uzavřel Moravský.