Nových tváří se ale na oddělení neobjevuje příliš mnoho. Lidí, kteří chodí v Přerově darovat svou krev pravidelně, je více, než těch, kteří se k dobrému činu rozhodnou spontánně.

„Nárazových dárců je opravdu minimum, většina lidí, co k nám chodí, jsou pravidelnými dárci,“ řekl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

Počet dárců v létě rapidně klesl

Teď v létě počet dobrovolníků poměrně dost klesl, podle mluvčího nemocnice to však neznamená žádnou tragédii, po dovolených by se počet dárců měl vrátit opět k původním číslům.

„V minulém týdnu byl v Přerově opravdu zaznamenán úbytek dárců krve. Přišlo pouhých pětatřicet dárců, což je zhruba o padesát procent méně než je obvyklé,“ uvedl Želazko.

Podle něj pokles zapříčinily prázdniny a fakt, že spousta lidí je na dovolených.

„Krve je však dostatek, pacienti nejsou nijak ohroženi,“ dodal.

Dárcovství má kromě toho, že člověk pomůže jiným i další nespornou výhodu. Ověří si svůj aktuální zdravotní stav. Na vstupní prohlídce se dárce dozví nejen výsledky krevního obrazu, tlaku a pulsu, ale například i jaterních testů.

Obdržel zlatý kříž

„Kontrolní odběr považuji za velkou výhodu. Člověk se ujistí, že je zdravý,“ řekla pravidelná dárkyně krve Magdaléna Fabiánová. Poprvé šla krev darovat před více než pěti lety.

„Přivedl mě k tomu můj švagr, který je také pravidelným dárcem a za osmdesát bezpříspěvkových odběrů už obdržel zlatý kříž třetí třídy, který mu udělil Český červený kříž,“ poznamenala. Magdaléna Fabiánová je díky své krevní skupině žádaným dárcem.

„Mám univerzální krevní skupinu nula,“ popsala. I ona už je držitelkou ocenění. „Před dvěma lety jsem dostala bronzovou plaketu profesora Jana Jánského,“ dodala.

Krev může do přerovské nemocnice přijít darovat každý zdravý člověk ve věku od osmnácti do pětašedesáti let s minimální váhou padesát kilogramů. Samozřejmostí je přiměřená konzumace alkoholu a fakt, že člověk není drogově závislý. Podmínek je nicméně víc. Všechny potřebné informace zájemci získají na internetových stránkách přerovské nemocnice.

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ