Velkorysé obce dávají novorozencům do kolébky první boty, zlatý šperk nebo dokonce peníze.

Štědří jsou k narozeným dětem například v obcích Dřevohostice či Lobodice na Přerovsku. Obě vesnice vítají nové občánky 5000 korunami.

„Velmi si vážíme každého narozeného dítěte a snažíme se podporovat porodnost v naší obci. Pětitisícový příspěvek rozdáváme už několik let,“ uvedl místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

Šesti dětem rozdali po pěti tisících korun loni také v Lobodicích na Tovačovsku. „Je to tradice, kterou udržujeme už řadu let,“ upřesnil tamní starosta Stanislav Hlavinka.

Nejen peníze, ale i zlaté šperky ukládají takzvaně do kolébky novorozencům některé obce na Přerovsku. „U nás narozené děti dostávají zlatý přívěsek se symbolem svého znamení zvěrokruhu,“ uvedla místostarostka Žákovic Blažena Matějíčková.

Zlatým šperkem obdarovávají novorozence také v Lipníku nad Bečvou. „Je to zlatá destička, do které mohou rodiče svým dětem nechat cokoli vyrýt. Myslím, že je to velmi vděčný dárek. Děti mají památku na celý život. Loni jsme zlatých přívěšku rozdali na šest desítek,“ řekla Blanka Prudilová z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou.

Netradičním dárkem obdarovává novorozence radnice v Hranicích. „Kromě pamětní knížky od nás dostávají děti své první kožené botičky,“ informovala Jarmila Vrtalová z Městského úřadu v Hranicích.

Na přerovské matrice při vítání občánků dostávají novorozenci jen drobné dárky. „V poslední době jsou to kojenecké lahve nebo osušky s dětskými motivy,“ upřesnila předsedkyně přerovské komise pro občanské záležitosti Ludmila Tomaníková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika