Jak říká klasik: Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Doposud si totiž libovali začínající podnikatelé, kteří vyživovali alespoň jedno dítě s manželkou nejlépe na mateřské dovolené. Ani současné znění zákona však není k této skupině poplatníků nepříznivé.

„Je sice zrušeno společné zdanění manželů a zaplacené pojistné na sociální a zdravotní pojištění nesnižuje základ daně, je však zrušen minimální základ daně,“ vysvětluje přerovská daňová poradkyně Marta Buršíková Společné zdanění manželů pozbývá smyslu po zavedení jednotné sazby daně ve výši 15 procent, oproti dosavadní progresivní sazbě, která v nejvyšším pásmu dosahovala 32 procent.

„Zrušení institutu minimálního základu daně bude sice nahrávat nepoctivcům, kteří si však najdou svou cestu za každé situace, a naopak těm poctivým ulehčí daňovou zátěž,“ dodává daňová specialistka.

Mnoho lidí je rozhořčeno, že zavedením jednotné sazby daně zákon nahrává bohatým. „Já ale zastávám názor, že je nespravedlivé, aby jeden ze svých příjmů odváděl vyšší procento než druhý. To je demotivující,“ tvrdí Marta Buršíková.

Poplatníkům s nízkými příjmy výrazněji pomohou slevy na dani. „Ta základní, kterou si může uplatnit každý poplatník, je více než třikrát vyšší než doposud – dosud 7200, nyní 24 840 korun; sleva na vyživované dítě je zvýšena z dosavadních 6 tisíc na 10 680 korun,“ vyčíslila daňová poradkyně.

Podobné je to ale i s ostatními slevami. I v letošním roce lze totiž snížit základ daně o odčitatelné položky, jako jsou například úroky z úvěru poskytnutého na bydlení, penzijní pojištění, soukromé životní pojištění či dary.

„Naopak poplatníci s vysokými příjmy to, co takzvaně „ušetří“ na daních, zaplatí na sociálním a zdravotním pojištění, kde se zvedl maximální roční vyměřovací základ na více než dvojnásobek. Zaplacené sociální a zdravotní pojištění nesnižuje základ daně,“ dodává daňová poradkyně Buršíková.

Mnozí podnikatelé určitě přivítají další novinku. Tou je zrušení cenového omezení pro osobní automobily, takže podnikatelé „dostanou“ do nákladů plnou pořizovací cenu vozidla, ať už formou odpisů nebo leasingových splátek, i když se prodloužila odpisová doba na 5 let.

„Finanční leasing je nově v nevýhodě, protože proti dosavadní minimální době trvání leasingu, která byla stanovena na 3 roky, od letošního roku se musí rovnat minimální době odpisování, což je u osobních automobilů pět let a u nemovitostí minimálně třicet let namísto dosavadních osmi,“ vysvětlila Marta Buršíková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika