Vloni přijali hraničtí poslanci obecně závaznou vyhlášku, která daň z nemovitosti na letošní rok zdvojnásobila. Teď učinil stejný krok i stát a to přijetím nového zákona. „Pokud bychom nechali v platnosti místní koeficient, přijatý vloni, novým zákonem by se daň oproti roku 2008 zvýšila v příštím roce čtyřikrát,“ upozornil vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Hranicích Vladimír Zemek.

Proto zastupitelům navrhl schválit vyhlášku novou, která by vloni přijatý místní koeficient zase zrušila. Zvedli ruku pro a tím pádem v příštím roce lidé zaplatí za svou nemovitost stejnou daň jako vloni.

Stejně tak vstřícní byli k občanům i zastupitelé Přerova. „Zvýšit sazbu daně z nemovitosti si mohla města koeficientem až pětinásobně. V Přerově šly návrhy na zvýšení daně do zastupitelstva dvakrát, ani jednou ale neprošly,“ informovala vedoucí finančního odboru Magistrátu města Přerova Oldřiška Sedláčková.

Pokud v loňském roce platila u obytných domů daň z nemovitosti ve výši jedné koruny za každý metr čtvereční, letos stoupla vlivem místního koeficientu na koruny dvě. Na rok příští zvýšil stát základní sazbu z jedné koruny na dvě, takže kdyby město svůj vlastní koeficient nezrušilo, zaplatili by lidé za každý čtvereční metr svého domu namísto loňské jedné koruny, koruny hned čtyři. Majitel domu o rozloze 250 metrů čtverečních by tak namísto vloni stanovených 250 korun zaplatil po Novém roce na dani z nemovitosti tisícovku.

(ka, pakk)