Zdražování se v příštím roce nevyhne platbám za vodu.

„Kvůli zvýšení DPH dojde k nárůstu o 7,2 procenta. Od příštího roku bude cena u vodného 39 korun za kubík vody, včetně daně, u stočného pak rovných 28 korun,“ shrnul ekonomický náměstek přerovské společnosti Vodovody a kanalizace Jan Sabadoš.

Plyn o 5,2 %

Na prudké oslabení koruny vůči americkému dolaru zareagovala od 1. listopadu také cena zemního plynu.

„Zákazníkům RWE z řad domácností se zvýšily konečné ceny v průměru o 5,2 procenta,“ uvedla regionální mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Kurz české měny k dolaru se totiž za poslední měsíc propadl o jednu korunu a padesát haléřů.

„Vzhledem k prudkému oslabení koruny se nám prodražuje nákup komodity, za niž platíme v dolarech. Čekali jsme do poslední chvíle, jak se budou měnové kurzy vyvíjet, ale současný stav nás nutí ceny plynu mírně zvýšit,“ shrnul Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas, odpovědný za národní obchod.

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, tak vzrostou měsíční náklady na plyn o přibližně 80 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí pouze 6 korun.

Společnost RWE nabízí zákazníkům možnost se proti riziku zvýšení ceny zajistit, mohou uzavřít produkt s fixní cenou na dva roky.

Ceny tepla?

O kolik přesně vzroste cena tepla, zatím není schopen říci ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač. Ten bude mít potřebné údaje k dispozici až příští měsíc. Jisté je jen to, že se dá zdražení očekávat.

„Zatím nemám informaci od teplárny Dalkia, za kolik u nich budeme nakupovat teplo. Víme jen, že bude nárůst kvůli DPH o čtyři procenta, ale co bude navíc nebo ne, to zatím není jisté. Stejně jako každoročně budeme znát konečnou cenu pro odběratele tepla v roce 2012 někdy kolem 10. prosince,“ řekl. Společnost Teplo přivádí energii do 13,5 tisíce domácností, škol a firem v Přerově.

Lidé reagují různě

Obyvatelé reagují na očekávané zdražování dvojím způsobem.

„Už to mělo být dávno, protože každému musí být přece jasné, že reformy jsou nutné, jinak dopadneme jako v Řecku. Jenže žádné vládě se do toho nikdy nechtělo, protože se to dotkne peněženek občanů,“ míní Kamila Vlčková z Přerova. Podle ní lidé doplatili na celosvětovou krizi.

„Nevím, jak to budeme v příštím roce zvládat. Podraží jídlo, náklady na bydlení i lístky do kina. Budeme si muset hodně utáhnout opasky, což se koneckonců děje už teď. S malými dětmi to ani jinak nejde,“ podotkla Šárka Tichá z obce na Přerovsku.

Podle mluvčího magistrátu Bohuslava Přidala se aktuálně v Přerově nechystá zdražení jízdného v městské hromadné dopravě nebo poplatku za komunální odpad.

„Poplatek za svoz zůstává stále na 500 korunách za osobu na rok, protože návrh na zvýšení dosud nebyl schválen. U jízdného je těžké předjímat, protože to, co teď není ve hře, může být v prosinci úplně jinak, “ dodal.