„Nově jsou uloženy ve speciálním kontejneru, jehož pořízení přišlo město na milion korun. Zatím se nachází v areálu technických služeb a po dokončení stavby požární zbrojnice bude mít místo právě tam,“ shrnula mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Půl kilometru dlouhá protipovodňová zídka stojí na nábřeží Edvarda Beneše a před areálem společnosti Kazeto od loňského léta. Mobilní hrazení mají dobrovolní hasiči vkládat do průchodů této zídky. Zkompletování zábran jednotky pravidelně testují.

Lehké a přenosné

„Hrazení je z lehkých hliníkových profilů a výhodou je velká variabilita. Není těžké, takže se dá ve dvou lidech přenést až ke břehu Bečvy. Systém montáže je jednoduchý a rychlý - hrazení se jen nasune do připravených drážek. Proti krádežím je zajištěno bezpečnostními šrouby,“ přiblížil velitel přerovského Sboru dobrovolných hasičů Petr Štěpánek.

Nejdelší část hliníkového hrazení je u autobusové zastávky, v těsné blízkosti rušné křižovatky. Ostatní jsou kratší.

104 kusů hradidel

V novém kontejneru, který pro Přerov na zakázku vyráběla společnost z Poličky, je uloženo 104 kusů hliníkových hradidel, 39 kusů stahovacích zařízení, 8 slupnic, motorové kalové čerpadlo, savice, výtlačná hadice, vzduchová ocelová láhev s ofukovací pistolí a ženijní nářadí jako lopaty, krumpáč a koště.

„Kontejner váží pět a půl tuny, je dlouhý pět a půl metru a široký dva a půl metru. Na výšku má dva a čtvrt metru. Je konstruován tak, aby mohl být převážen na vozidle s kontejnerovou technologií,“ doplnil Miroslav Kašpárek z odboru majetku přerovského magistrátu.