Jestli si místní mysleli, že hůře být nemůže, byli na omylu.

Nově totiž začaly obcí projíždět nákladní vozidla, která dopravují kamenivo z nedalekého lomu ve Výklekách právě na rozestavěnou dálnici.

Starosta Veselíčka hodnotí situaci jako podraz od Přerova, o nastalé situaci obec totiž nikdo neinformoval.

„Magistrát města Přerova podruhé během roku významně podrazil Veselíčko. Zatímco poprvé bez vědomí obce pustil do místního kamenolomu nákladní auta a těžební techniku, i když věděl, že obec se těžbě brání, nyní povolil zákaz průjezdu nákladních aut z lomu přes Výkleky,“ vyjádřil svůj názor starosta Veselíčka Tomáš Šulák s tím, že tento krok na jedné straně kvituje, protože Výkleky sužuje doprava, problém vidí v tom, že magistrát města Přerova již neřešil návazné silnice.


Město Přerov se brání.

„Obec Veselíčko nepatří pod správní obvod Přerova, takže pokud si zástupci obce nepřejí průjezd těžkých vozů, musejí se s tímto požadavkem obrátit na Lipník nad Bečvou, informovala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová s tím, že Správa a údržba silnic Olomouckého kraje požádala o stanovení dopravního značení, které znemožňuje průjezd těžkých vozů přes Výkleky.

„Zástupci policie s tímto dopravním řešením souhlasili, takže magistrát toto dopravní značení stanovil,“ doplnila.

Obce Veselíčko a Dolní Újezd proto v pátek požádaly stavební úřad v Lipníku nad Bečvou o povolení instalace nových značek v Dolním Újezdě, které by zakázaly průjezd těžebních aut nad 12 tun přes obě obce.

Nebude na opravu zničené cesty

Veselíčko podalo stížnost na přerovský magistrát u krajského úřadu kvůli špatnému rozhodnutí a vyzvalo Správu silnic Olomouckého kraje, aby převzala místní komunikaci, která je paradoxně obchvatem Veselíčka z Dolního Újezdu do Oseku nad Bečvou, do své správy.

„Právě Správa silnic Olomouckého kraje výklecký zákaz prosadila aniž by informovala sousední obce. Silnice přes Dolní Újezd a Veselíčko navíc není v plánu oprav po výstavbě dálnice D1. Veselíčko nikdy nebude mít tolik peněz na opravu této zničené cesty," dodal rozhořčeně Tomáš Šulák.

Proti tomu se ohradila Skanska. „Pasport této komunikace byl proveden, nyní ale čekáme na vlastní zprávu,“ informovala mluvčí Skansky Tereza Mitošinková.

Nové dopravní značení by však mělo být pouze přechodným řešením – po dobu stavby úseku dálnice D1.

„Touto stavbou jsou negativně dotčeny všechny přilehlé obce - nejen Výkleky či Veselíčko, a nelze všude zakázat průjezd těžkých vozidel, bez kterých se stavba neobejde. Dopravní omezení v obci Výkleky bylo odůvodněno skutečným stavem způsobeným zvýšeným provozem v souvislosti se stavbou a šetřením Krajské hygienické stanice Olomouc. Mohlo být stanoveno za předpokladu, že je zajištěn výjezd z lomu jiným směrem a na vhodnou komunikaci. Nejedná se o objížďku, tudíž se zde neurčuje žádná náhradní trasa, ale vozidla budou jezdit tam, kde dosud mohla, případně tedy i přes Veselíčko pokud zde není dopravní omezení pro vozidla nad 12 tun,“ uzavřela Lenka Chalupová.