„Nelze donekončena přehlížet, že výdaje na nápravu dopadů hazardu vysoce převyšují příjmy, které společnost z jeho provozování získává. Hazard ve své současné podobě je vředem na organismu společnosti i města a musí se radikálně a nekompromisně řešit,“ uvedl zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Opozice předložila na posledním jednání městského zastupitelstva návrh nové vyhlášky, která měla omezit hazard tím, že se výherní hrací automaty přesunou na jediné místo – do areálu přerovského výstaviště. Narazila tím ale na odpor většiny zastupitelů, a proto nakonec neprošla.

„Ačkoliv byl náš návrh de facto doslovným opisem vyhlášky města Chrastava, jejíž platnost posvětil i Ústavní soud, byl bez skrupulí koaličními zastupiteli a úředníky magistrátu označen za právně vadný,“ řekl Šlechta.

Právě proto se nyní přerovská opozice nechala inspirovat vyhláškou ze sousedních Hranic, kde nové nařízení hladce prošlo.

„Do jejího znění byly hranickými zastupiteli i úředníky zapracovány veškeré připomínky odboru kontroly a dozoru ministerstva vnitra, takže je bez jakýchkoliv právních vad,“ podotkl.

Do roku 2014 bez automatů?

V Hranicích se dohodli, že automaty ve městě postupně zcela vymizí.

„Naše vyhláška je textově velice jednoduchá a od ledna nebude povolovat žádné nové výherní hrací automaty, přičemž těm stávajícím pouze doběhne platné povolení. V praxi to znamená, že by měl do roku 2014 klesat počet automatů až k nule,“ upřesnil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Do této doby platilo ve městě pouze nařízení, podle něhož nesměly být herny ve vzdálenosti sto metrů od veřejných budov, tedy škol či úřadů.

Podaří se podobně razantní vyhlášku prosadit i v Přerově?

Názorový střet

Názory politiků na tuto otázku se různí.

„Schválit takové nařízení by byl určitě pokrok a věřím, že pro to bude hlasovat celý náš klub. Už dříve jsme upozorňovali na to, že jsou automaty v těsné blízkosti škol. Herny k ničemu nepotřebujeme a město rozhodně nepadne s tím, že nebude mít výtěžek automatů,“ míní třeba zastupitel Petr Laga (KSČM).

O něco opatrnější je v hodnocení náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Nejsem úplně přesvědčený o tom, že kdybychom zakázali herny na území města Přerova, je to řešení. Člověk, který je gambler, svou závislost neodbourá zákazem, jenž vejde v platnost ze dne na den. Zákaz navíc může dát prostor nelegálnímu hazardu,“ tvrdí Zácha. Tomu na minulé vyhlášce, s níž přišla opozice, vadila zejména centralizace heren na jediné místo – na přerovské výstaviště.

„Budeme o návrhu jednat, a teprve potom přijmeme společné prohlášení. Je to ale jako s každým jiným zákazem – obávám se toho, že když se něco přesune z bílé zóny, skončí to v šedé nebo černé. Osobně si myslím, že je potřeba hazard omezit, ale vyhláška ještě nikdy nic nevyřešila. Stejně tak, jako se zákazem kouření nevymýtí kuřáci, a zákazem alkoholu zase alkoholici,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín. (TOP 09).