Cyklověž má vyrůst u vlakového nádraží a pojme na 116 kol. Opozice se pokoušela na pondělním jednání zastupitelstva předložit řešení, které by vyšlo městskou pokladnu levněji. Zastupitel Přemysl Dvorský (ČSSD) navrhl zabývat se i jinou alternativou – samoobslužnými elektronicky uzamykatelnými boxy, takzvanými Bike Safe Box.

„Jako zastupitelé jsme sice záměr na cyklověž schválili, ale existují i jiné možnosti, jak bychom současnou situaci u nádraží mohli řešit," vysvětlil.

Jeho návrh ale politici nepodpořili, i když neprošel jen o jediný hlas.

Proč ne Bike Boxy?

„Bike Boxy jsou fajn třeba u zimního stadionu nebo koupaliště, ale u nádraží už by takové množství boxů vypadalo trochu jinak – krabicovitě," oponoval mu přerovský radní Jan Horký (SpP).

Prezentaci o možnosti uzamykatelných boxů obdrželi před více než měsícem od firmy BS Bike Company všichni zastupitelé města Přerova. Nikdo na ni ale nereagoval.

„Kromě Přemysla Dvorského se neozval nikdo. Překvapilo mě, že se vedení radnice nechce zabývat jinou variantou," vyjádřil se Michal Čubr z firmy, která navrhla pro město finančně výhodnější variantu.

„Jedná se polovinu levnější řešení – do sto třiceti takových boxů by se vešlo až 260 kol, cena investice by se pohybovala kolem pěti milionů korun," upřesnil.

Jsme před podpisem smlouvy

Věci se ale od červencového jednání městského zastupitelstva, kdy se cyklověž znovu dostala na přetřes, rychle pohnuly vpřed. Městská společnost Přerovská rozvojová na tuto akci získala pětimilionovou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj – odboru cestovního ruchu.

„Vysoutěžená cena za parkovací dům je 9,5 milionu korun. Momentálně jsme před podpisem smlouvy se zhotovitelem, termín dodání stavby je konec října," potvrdil Petr Měřínský (ANO), náměstek primátora a jednatel společnosti Přerovská rozvojová. Část peněz na výstavbu město Přerovské rozvojové půjčí, na zbytek si společnost vezme úvěr.

Parkovací dům postaví firma Systematica, která má za sebou stavbu cyklověže v Hradci Králové.

„Momentálně v Hradci připravujeme další dvě cyklověže – u vysoké školy a u nemocnice," řekl za firmu Rudolf Bernart. Společnost Systematica je zatím jedinou firmou v republice, která se výrobou parkovacích domů zabývá.