Cyklověž u vlakového nádraží, která jedinou svého druhu na Moravě, byla slavnostně otevřena loni v prosinci. Nové stavbě sice požehnal farář, ale velké štěstí jí to nepřineslo. Už na první pohled není obsazena tak, jak mnozí doufali. S příchodem jara se to prý ale může změnit.

Podle údajů na webových stránkách www.cykloprerov.cz, kde jsou aktuální údaje, zaparkovalo minulý měsíc v novém cyklodomu celkem 323 kol.

Tento měsíc jich je 177. Za poslední dva dny zde bylo v průměru 14 kol denně – ve středu 15 a ve čtvrtek 13. Čím to je?

„Je to zhruba stejné, jako když se rozbíhal provoz cyklodomu v Hradci Králové. Ze začátku to bylo slabší, ale zájemců o parkování postupně přibývalo. Jakmile začne od března fungovat parkování zdarma pro držitele IN karty, tak ji začnou využívat i lidé, kteří jezdí pravidelně vlakem," je přesvědčen radní Jan Horký (SpP).

Otevření cyklověže v Přerově. Autor: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Otevření cyklověže v Přerově v roce 2015 | Video: DENÍK

Zrada systému

Někteří lidé podle něj navíc zvažují i investici v podobě pěti korun, což je částka, již zaplatí za den parkování kola v cyklověži. Není to ale jediný důvod nevšímavosti Přerovanů. Zájemci o zaparkování kola totiž v několika případech narazili – s novým systémem se prý totiž nedomluvili.

„Vlastním už čtvrtou skládačku, tři mi byly ukradeny. Proto jsem se rozhodla novou cyklověž využít," vylíčila Ivana Jelínková z Přerova. Když se prý pokoušela s kolem dostat dovnitř, tak měla problém.

„Vjela jsem do žlábku, zastavila přede dveřmi, a když se otevřely, kolo jsem zatlačila. Vjelo dovnitř a zase vyjelo ven. To jsem opakovala asi třikrát," zmínila žena, která se pro příště raději rozhodla zaparkovat kolo ve stojanu.

Vychytávání much

Pracovníci, kteří odstraňují závady, potvrdili, že k podobným případům občas dochází. Není jich ale mnoho.

„Chvíli to trvá, než se mouchy vychytají a několikrát jsme kvůli poruchám vyjížděli. Jedna paní si třeba nechala košík vepředu na kole, šprajclo se to a rozbilo se jí světlo. Jiný zákazník měl zase špatně přehozenou přehazovačku, spadl mu řetěz a seklo se to. Další cyklista zase narazil, protože měl na kole silné gumy," vylíčil pracovník, který má odstraňování závad na starosti.

Ten navíc upozornil, že by si lidé měli dobře hlídat lístek na kolo, který jim systém vydá. „Má totiž cenu jejich kola, a pokud jim ho někde sebere, mohou o svůj bicykl přijít," varoval.

Dva tábory

Cyklisté v Přerově se rozdělili na dva tábory – ti první jsou skalní zastánci pevného stojanu a zámku, díky němuž o své kolo nepřijdou, jiní služeb nové cyklověže rádi využijí.

„Dávám do ní kolo už od prosince a nikdy jsem žádný problém neměl," svěřil se třeba Kryštof Maďar z Radslavic.

„Jezdím na kole každý den a nemá smysl ho tam dávat, protože už je staré. Ze stojanu mi navíc ještě nikdo nikdy nic neukradl. Možná, až budu mít lepší kolo, tak ho tam odložím," uzavřel Zdeněk Pidrman z Přerova.