S rozvojem cyklistiky ale stoupají i nároky cyklistů na dostupnost míst, kterými mohou na kole projet.

Jaké cyklistické trasy mohou kolařům nabídnout jednotlivá města na Přerovsku?

Nejatraktivnější cyklookruhy má Lipník nad Bečvou, v Přerově je zase vybudováno nejvíce cyklostezek uvnitř města.

Lipník má pět cyklookruhů

Lipník nad Bečvou uvedl do provozu pět cyklookruhů teprve loni na podzim, proto si je milovníci jízdních kol mohou více užít až v letošní turistické sezoně.

„Vyznačené cyklotrasy tvoří okruhy v okolí města a mikroregionu Lipensko, ale přesahují i na Hranicko. Je jich celkem pět a každý nese jiný název - Helfštýnský, K prameni Odry, Záhorský, Uhřínovský a Údolím Moravské brány,“ informovala mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Trasy jsou oficiálně značeny takzvanými psaníčky s doplňkovou žlutou barvou Klubem českých turistů.

„Jejich výchozím bodem je stanoviště na cyklostezce Bečva u skateparku v Lipníku nad Bečvou, protože jsou ale vedeny v kruhu, je možné na ně nastoupit kdekoliv a dají se i kombinovat,“ doplnila Gladišová.

Také jejich náročnost se liší, délka činí od třiceti do padesáti kilometrů. „Pro zdatnější cyklisty je určena trasa K prameni Odry a zajímavými trasami jsou třeba okruhy Helfštýnský či Údolím Moravské brány. Obě trasy vedou přes vrchol Maleník. Za zmínku ale stojí také Záhorská cyklotrasa. Ta je zajímavá tím, že vede do míst, která nejsou tolik známá, a nabízí krásné výhledy do širokého okolí, například na svatý Hostýn,“ popsala mluvčí Gladišová.

V Přerově je široká síť cyklostezek

Pokud si chce někdo vyjet na kole po okolí Přerova, startovním místem je most Míru. Přerov cyklistům nabízí celkem tři okruhy. Jeden směřuje do oblasti pěstování chmele, téměř k úpatí Oderských vrchů, druhý cyklisty zavede na Tovačovsko a třetí na hrad Helfštýn.

Více než množstvím cyklotras se ale Přerov může chlubit sítí cyklostezek, které umožňují bezpečné přemístění cyklistů ve městě.

„V ulicích města máme vybudovanou celou řadu cyklostezek a do příměstských částí vedou už tři cyklostezky – konkrétně do Kozlovic, Předmostí, a loni se zpřístupnila i cyklostezka do Henčlova. V současné době se připravuje stavba cyklostezky do Újezdce,“ upřesnil Jiří Raba z odboru rozvoje Magistrátu v Přerově.

Největší vyžití nabízí cyklistům cyklostezka Bečva, která je určena také pro pěší a in-line bruslaře. Ta by po svém dokončení měla propojit celkem 28 obcí v bývalém okrese Přerov, ležících v údolí řeky Bečvy, a měla by měřit asi 75 kilometrů.

Cyklostezka tak nabídne spojení mimo hlavní silnice od Hustopečí nad Bečvou, přes Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov až do Kojetína. Zatím však vede asfaltovým povrchem pouze z Přerova přes Lipník nad Bečvou do Týna nad Bečvou.

V jiných částech napříč regionem je řešena upravenou polní cestou. Studii cyklostezky Bečva vypracoval už v roce 2000 Okresní úřad v Přerově.

Hranice čekají na dotace

Hranice mají vybudovanou cyklostezku do místní části Rybáře a letos plánují její prodloužení k Týnu nad Bečvou.

„Momentálně čekáme, zda se nám podaří na realizaci druhé etapy získat dotaci, což se dozvíme zhruba v polovině tohoto roku. Celkové náklady na realizaci tohoto úseku jsou vyčísleny na 12 milionů,“ řekl tiskový mluvčí městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Také hranická radnice se snaží podporovat cyklodopravu. „Máme zpracovanou studii koncepce cyklotras na území města. Ta se schvalovala letos na jaře a nyní se připravuje její první etapa. Jde o to, aby cyklisté mohli bezpečně projet městem všemi základními směry ve městě,“ upřesnil Bakovský.

Město také v minulosti vydalo mapu, která zachycuje cyklotrasy na Hranicku. Jednou z nich je trasa Po stopách využívání vodní a větrné energie. „Projekt se vztahuje na historii vodních a větrných mlýnů na Hranicku,“ doplnil Bakovský.

Region má turistům co nabídnout

Přerovsko je z pohledu turistů na cyklotrasy atraktivní. Uvedla to ředitelka agentury Střední Morava - Sdružení cestovního ruchu.

„Když jsme zde prováděli analýzu, překvapily nás možnosti pro cyklisty, které přerovský region nabízí. Pro turisty jsou vždy lákavé zajímavé zastávky a cíle na dané trase a přerovský region jich může nabídnout celou řadu, například hrad Helfštýn, ale lákavá je také trasa v blízkosti břehů Bečvy. Věřím, že se projekt cyklostezky Bečva podaří dotáhnout do konce. Je to na dobré cestě,“ řekla ředitelka agentury Střední Morava – Sdružení cestovního ruchu Djamila Králíková.

Propagační materiály o možnostech cestování v přerovském regionu najdou cyklisté v informačních centrech, která provozují všechna města - Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov i Kojetín.