Nahradit problematické spojení Přerova s jeho největší místní částí Předmostím má nový cyklopodjezd pod železniční tratí. Jeho stavbu dokončila už loni v prosinci Správa železnic a byl vybudován v rámci druhé etapy modernizace železničního uzlu.

„Cyklotubus pod tratí je stavebně hotový a vede pod čtyřmi kolejemi - první a druhou Přerov - Prosenice a dvěma spojkovými Dluhonice - Prosenice,“ popsal správce stavby Josef Sukup.

Po jeho zprovoznění se cyklisté vyhnou stávajícímu podchodu v Předmostí - železobetonový tubus se totiž nachází blíže k marketu Lidl.

V současné době je cyklotubus zabezpečen tak, aby jej nezačali předčasně užívat netrpěliví Přerované.

Zprovozněn bude totiž až po dokončení navazující cyklostezky mezi ulicemi Velká Dlážka a Hranická v Předmostí. Stavět se má začít už letos na jaře.

„Náklady na stavbu cyklostezky pod železniční tratí činí podle rozpočtu 16 milionů 300 tisíc korun a na tuto akci se nám podařilo získat dotaci 11 milionů 340 tisíc,“ upřesnila náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).

Nová cesta do Dluhonic

Větší komfort cyklistů při projížďce Přerovem zajistí také investice, které navazují na stavby Ředitelství silnic a dálnic - město totiž zafinancuje cyklostezky a chodníky podél komunikací, jež se budou na území města stavět.

„Částkou dva miliony korun přispějeme na rozšíření stezky v okružní křižovatce u Lidlu, která se napojí na cyklostezku vedoucí k Velké Dlážce. Práce by tam měly začít zřejmě už v květnu,“ nastínil radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Investovat do lepšího propojení Přerova s místní částí bylo jednou z podmínek obyvatel Dluhonic, kteří kývli na stavbu dálnice D1. Stavba nové cyklostezky je na seznamu kompenzací pro obyvatele Dluhonic a jejím investorem je kraj.

„Společná stezka pro cyklisty a pěší povede z Přerova podél areálu Prechezy až do Dluhonic. Projektová příprava přijde na 1 milion korun,“ zmínil Tomáš Navrátil.

Na řadě je i Palackého

Cyklisté, kteří projíždějí Přerovem, často kritizují fakt, že některé úseky stezek na sebe nenavazují a síť není ucelená.

Většině místních chybí také trasa pro cyklisty v Palackého ulici, která je nyní obousměrná a často bývá ucpaná auty.

Změnit to má stavba nové cyklostezky v Palackého ulici za zhruba 16 milionů korun.

„Povede od bývalého hotelu Strojař přes most Míru až ke Gymnáziu Jakuba Škody v Komenského ulici. Pokud budou schváleny finance, začne se stavět už v polovině letošního roku,“ uzavřel Zdeněk Dostál z odboru rozvoje přerovského magistrátu.