„Práce na nové stezce byly v roce 2017 přerušeny kvůli stavbě okružní křižovatky,“ vysvětlil přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Stavět se podle něj začne i navazující úsek, který povede od rondelu do Předmostí, a to přes již zbudovaný cyklotubus až na Hranickou ulici.

Město zaplatí za oba úseky 17 milionů 400 tisíc korun - část nákladů by mohla pokrýt dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury a z Olomouckého kraje.

„Po dokončení celého úseku se zvýší bezpečnost chodců i cyklistů v této části města - po nové trase se totiž dostanou z místní části Předmostí do centra města, a to až na Komenského ulici,“ upřesnil radní pro dopravu. Povrch cyklostezky v ulici Velká Dlážka bude ze zámkové dlažby v kombinaci červené a šedé barvy. Součástí je i tři metry široký chodník, lemovaný betonovým obrubníkem.

„Tato 115 metrů dlouhá část stezky se bude stavět 45 dní. Chodci se musejí smířit s tím, že po celou dobu stavby budou muset zvolit jinou trasu, která bude v místě označena,“ doplnila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO).

Stavba dopravního průpichu Přerovem, 20. února 2022
Takto teď vypadá stavba průpichu v Přerově. Jak má pokročit na jaře?

Stavba by neměla ohrozit chod pobočky městské knihovny, která je bezbariérová, a právě pro její dostupnost ji využívají handicapovaní.

„Máme příslib, že práce nenaruší vstup do budovy knihovny, takže zůstane po celou dobu otevřena. Pokud by se přece jen objevil problém s dostupností, bude knihovnice připravena vyjít čtenářům operativně vstříc, stačí se s ní telefonicky spojit,“ zmínila ředitelka Městské knihovny v Přerově Edita Hausnerová.

Už v dubnu by měly začít práce na 166 metrů dlouhém úseku cyklostezky, který povede od rondelu až po Hranickou ulici v Předmostí. Stavět se má 165 kalendářních dní, takže by po novém povrchu mohli začít jezdit cyklisté už na podzim. Ti ocení, že bude trasa ze zámkové dlažby osvětlena novými LED lampami veřejného osvětlení.

Správa železnic vybudovala s finanční podporou města už dříve železobetonový tubus pod tratí, a to o rozměrech 3 x 3 metry. I tento úsek má svá specifika.

„Stavba musí být opatřena hydroizolací proti tlakové vodě a bude zajištěno kompletní odvodnění celé cyklostezky. Součástí je rovněž přeložení trasy stávajícího nízkotlakého plynovodu pro Předmostí a okolní obce,“ doplnila Petra Hirschová z přerovského magistrátu.

Cyklostezka v Přerově. Ilustrační foto
Nová cyklostezka propojí lávku u loděnice s Žerotínovým náměstím

Další stezky se připravují

Za posledních osmnáct let bylo ve městě vybudováno 25 kilometrů tras pro cyklisty a další se budují či chystají. Ještě letos by měla být dokončena cyklostezka, která povede přes Palackého ulici až k budově Gymnázia Jakuba Škody. Náklady činí 13,5 milionu korun, z toho 11,5 milionu pokryje dotace z ITI Olomoucké aglomerace.

Připravuje se i stezka, která propojí ulice Šířava - Svisle, R. Stokláskové a vyžádá si náklady ve výši asi 17 milionů korun.

Novinkou bude i stezka pro kola, spojující most u loděnice s Žerotínovým náměstím.

„Stavět se má od července do listopadu a náklady na stavbu činí 5 milionů 520 tisíc korun. Na investici jsme požádali o dotaci z Olomouckého kraje, získat můžeme až 2,5 milionu korun,“ připomněla vedoucí odboru investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová.