„Zatím přesně nedokážeme odhadnout, kdy a na kolik dní se stezka pro cyklisty uzavře. Záleží to hlavně na počasí - při aplikaci roztoku totiž nesmí na stromy pršet ani sněžit - to by se naše práce zcela minula účinkem,“ řekl Jan Servus, jehož firma bude v Rybářské aleji postřik provádět.

Firma odhaduje zahájení prací na únor, nejpozději však březen.

„Cyklisty i chodce na uzavírku aktuálně upozorní značky. Prosíme je, aby zákaz respektovali a nevystavovali se tak zbytečně nebezpečí,“ doplnil náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Obalovna v Lipníku nad Bečvou
Obalovna v Lipníku vyráběla až třikrát více, dostala pokutu

Radikální a zdravotní řez

V Rybářské aleji jsou vysázeny především javory, které jsou napadány, mnohdy i masivně, parazitujícím jmelím. Podle odborníků odčerpává z dřeviny vodu a celkově ji oslabuje.

„Větve postupně zasychají a odumírají, a proto je problém nutné řešit. Způsoby, jak se jmelí dočasně zbavit, jsou dva. A to radikální a zdravotní řez, tedy odstranění větví se jmelím, nebo chemický postřik, při němž jmelí postupně odumře a opadne,“ upřesnila Svatava Doupalová z přerovského magistrátu, která má ve městě na starosti zeleň.

Podle ní je nutné metody v průběhu života dřevin opakovat, protože semena jmelí jsou roznášena ptactvem i z větších vzdáleností. Postřik i práci zaplatí Povodí Moravy. 

Dětský karneval s Pavlem Novákem
Rytíři i princezny. Děti si užily karneval s Pavlem Novákem. Podívejte se