V letošním roce bylo v plánu vyasfaltovat dva nové úseky na této trase. První úsek v okolí jedné z hranických chatových oblastí se už slavnostního otevření dočkal.

Část stezky, která by měla vyrůst v katastru obce Týn nad Bečvou, se ale zatím potýká s majetkovými problémy a na své dokončení teprve čeká. Od konce června se cyklisté i bruslaři mohou prohánět po nově vybudované úseku v okolí Hranic.

„Město Hranice mělo za úkol v tomto roce dohlédnout a zrealizovat druhý úsek cyklostezky Bečva, a to konkrétně mezi chatovou oblastí Dříň a místní částí Rybáře u Hranic,“ popsal místo pro novou část mluvčí Mětského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Slavnostní otevření dva kilometry dlouhého úseku se uskutečnilo 26. června. Jen pár hodin před ním se ale v Hranicích potýkali s problémy. „Stezku nám trochu poškodily povodně, které zasáhly okolí těsně před naplánovaným slavnostním otevřením,“ upřesnil Bakovský.

Voda ale naštěstí poničila stezku jen částečně. Celou stavbu spolufinancovala Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj. „Na druhou etapu cyklostezky získalo město patnáctimilionovou dotaci,“ dodal mluvčí.

Druhou částí, jejíž dokončení bylo naplánováno na letošní rok, je úsek vedoucí obcí Týn nad Bečvou. V současné době však není jisté, za jak dlouho se po něm budou zájemci moci projet. „Jedná se o zhruba dva kilometry stezky. V této oblasti je však hodně soukromých pozemků, takže stavba zatím vázne na majetkových vztazích. To je jediné, co k tomu mohu teď říci,“ upřesnil situaci v Týně nad bečvou hranický mluvčí Petr Bakovský.

Trasa přírodou a okolím řeky Bečvy láká k projížďce denně stovky lidí. „Cyklostezku využívám hodně, hlavně na in-linech. Menší nevýhodou je, že o víkendech nebo právě teď o prázdninách tudy projíždí spousta lidí a člověk musí dávat pozor, aby se někdo nezranil. Ale na druhou stranu to dokazuje, jak je jízda tady oblíbená,“ řekl třiadvacetiletý bruslař Ondřej Dvorský z Přerova.

Stezku využívají sportovci všech věkových kategorií. „Na projížďku je to ideální místo. S dětmi i manželem po cyklostezce jezdíme často. Je to pro nás mnohem lepší, než jet někde po silnici mezi auty,“ nastínila jednu z výhod třicetiletá Tereza Maleníková.

Nděžda Švrčková