To ale cyklistům, kteří se chtějí projet po hladkém asfaltovém koberci, nevysvětlíte.

Ve snaze dostat se z frekventované cesty od Přerova na stezku často riskují a při odbočování vlevo se můžou snadno připlést pod kola rychle jedoucímu autu.

Cyklistka přepadla přes kapotu auta

Na podobný manévr doplatila tento měsíc sedmašedesátiletá důchodkyně, která jela na kole z Přerova do Želatovic.

Měla smůlu, protože se snažila odbočit vlevo na novou cyklostezku právě v době, kdy po silnici mířil vůz Volkswagen Polo. Jeho řidič se snažil vyhnout střetu, prudce brzdil a pokoušel se strhnout volant. Nebylo to ale nic platné.

Seniorka přepadla přes kapotu auta a svezla se z ní na zem.

„Utrpěla těžké zranění a musela být převezena do olomoucké fakultní nemocnice," popsala následky přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Přestože míru zavinění policisté stále šetří, jedno je jisté. Kdyby byla cyklostezka hotová až k Přerovu, nic podobného by se nestalo.

close Nebezpečné napojení cyklostezky od Přerova do Želatovic zoom_in

Řidiči, kteří úsekem denně projíždějí, potvrzují, že jim dokončení cyklostezky přidělalo starosti.

„Vždycky, když na kopci vidím někoho na kole, automaticky přibrzdím. Cyklisté už tak dost při projížďce Přerovem hazardují, ale tohle někdo opravdu nedomyslel. Protože stezka končí v poli, bábinky jedoucí od Přerova musejí sesednout z kola a čekat, až je něco pustí," rozčiloval se jeden z místních Jakub Šíma.

Pozorovali jsme přímo na místě, jak se s úsekem cyklisté vypořádávají. Když je menší provoz, tak bez větších problémů. Horší je to ale v odpoledních hodinách nebo v době ranní špičky.

„Jezdívám do města jen občas, ale než přejedu cestu, vždycky se rozhlédnu. Někdy raději sesednu z kola," popsala Emílie Kašpárková, která zamířila do Přerova za nákupy až z Domaželic.

„Při přecházení cesty se musí rozhlédnout každý, chodec i cyklista. A ten, kdo to nedělá, ten hazarduje. Podle mě jsou v Přerově mnohem horší úseky, třeba na cyklostezce v Komenského ulici jde při hustém provozu o život," doplnil také starší muž z Přerova.

Jeden majitel pozemků nechce prodat

Cyklostezka ze Želatovic do Přerova je dlouhá 1,3 kilometru a její šířka je 2,5 metru. Její příprava trvala čtyři roky a stavba dva měsíce. Zkolaudována byla již loni v prosinci, ale slavnostně otevřena až letos.

Celkem přišla na 9,5 milionu korun, pokud se do této částky nezapočte cena za výkup pozemků. Když to v Želatovicích jde, tak proč ne v Přerově?

Problém vysvětluje náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS), který popisuje, jak složitá jsou jednání s jediným vlastníkem parcely. Ten se totiž „zasekl" a pozemek odmítá prodat.

„Za rok, co jsem na úřadě, jsem řešil osm pozemků pro stavbu této cyklostezky. Šest vlastníků se nám podařilo přesvědčit, jednání se sedmým jsou na dobré cestě. Domluvit se nemůžeme jen s jediným," řekl.

Město proto reálně zvažuje, že pokud by se debata delší dobu nikam neposunula, sáhne ke krajní variantě.

„Zřejmě bychom museli přistoupit k institutu vyvlastnění," konstatoval Michal Zácha.

V případě, že by se vlastnické vztahy vyřešily do konce letošního roku, reálný termín vybudování stezky je konec roku 2013.

Pomohlo by cyklistům alespoň do doby, než se začne cyklostezka stavět, lepší značení? Vedoucí přerovského dopravního inspektorátu David Štěpánek je v této otázce spíše skeptický.

„Značení je v těchto místech dostatečné. Jediným řešením je, aby se cyklostezka protáhla až do Přerova," uzavřel.

SOUVISEJÍCÍ: Cyklostezka z Želatovic je otevřená, skoro až do Přerova