Mikroregion Moštěnka je dobrovolný svazek dvaadvaceti obcí na Přerovsku. Cílem spolku je vytvořit páteřní cestu pro cyklisty, která by spojila Přerov a Bystřici pod Hostýnem.

Podle plánů se trasa napojí na stávající cyklostezku u obce Želatovice.

Pokračovat by se mělo po původní silnici přes obce Čechy a Domaželice, která je po vybudování obchvatu pro automobilovou dopravu uzavřena a dnes ji využívají pouze zemědělci.

Polní cestou podél Moštěnky by cyklisté projeli přes Turovice do centra Dřevohostic, objeli zámek a po nově zbudované cyklostezce v blízkosti Centra Dominika (bývalý Domov Adam) by pokračovali do Lipové.

Tam by měla navázat nová cyklostezka a stejně tak v Křtomili. Za obcí Křtomil hranice mikroregionu končí.

Svazek obcí chce na akci získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, který pokryje až 95 procent nákladů.

„Projekt jsme projednávali v loňském roce na jednání rady i zastupitelstvech obcí. V dubnu jsme se shodli, vyhlásili výběrové řízení a pověřili firmu, aby nám zpracovala studii," přiblížil Ivo Pitner, předseda mikroregionu a starosta Beňova.

Lipová chce z projektu vycouvat

Chystaný projekt se dotýká obcí Turovice, Dřevohostice, Lipová a Křtomil. Každá si zaplatí svou část projektové dokumentace. „Udělali jsme na ni výběrové řízení a v okamžiku, kdy jsme ho schvalovali na valné hromadě, starosta obce Lipové řekl ne," uvedla manažerka mikroregionu Markéta Poláchová.

Neuvolněný starosta Lipové Zdeněk Zámečník nemá v projekt velkou důvěru.

„Zaprvé nechceme asfaltovat v obci, jsme pro, aby tady rostly keře a stromy. Za druhé jsme byli stále informováni o tom, že není problém získat dotaci na cyklostezku. Jsou tam ale náklady samotné obce, takže z důvodů finančních a jiných, jsme z toho vycouvali. Raději dáme peníze do školky nebo jinam," tvrdí starosta.

Místo cyklostezky, která by vedla dále podél potoku Bystřička, navrhuje Lipová vyznačit cyklotrasu na silnici druhé třídy vedoucí obcí.

Cyklostezka je stezka vytvořená především pro cyklisty, popřípadě s odděleným pruhem pro chodce. Cyklotrasa je trasa pro cyklisty označená orientačním dopravním značením na komunikaci.

Dřevohostice: je to přínos pro obec

Podporovat se v příštím roce bude z evropských finančních zdrojů doprava včetně cyklotras a cyklostezek, které musí být určeny pro dojezd do zaměstnání nebo za službami. Důležitým kritériem je bezpečnost, což cyklotrasa na frekventované silnici nemusí splňovat.

Ve hře je také skutečnost, že do budoucna by měl vzniknout obchvat Dřevohostic, a tím i Lipové.

„Nejsme tak velcí optimisté, je jasné, že to bude ještě několik let trvat. Potom ale nynější cesta bude sloužit hlavně cyklistům," zmínil Zdeněk Zámečník. Oficiální rozhodnutí o projektu padne v Lipové na zasedání zastupitelstva ke konci března.

„Je to jeden z bodů programu, stanovisko pak pošleme mikroregionu," do­dal.

Projekt naopak našel podporu v Dřevohosticích, kde by měla vzniknout další nová cyklostezka. Povede přes lesík podél potoka Bystřička, nedaleko bývalého Domova Adam.

„Měl by to být úsek o délce pět set až šest set metrů, na kterém se budeme finančně podílet. Projekt podporujeme, vidíme v tom pro obec přínos," potvrdil starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Vedení mikroregionu se bojí, že záměr jim kvůli úseku v Lipové bude zamítnut.

„Může se stát, že řeknou ne. Značný úsek cyklotrasy povede po frekventované cestě přes obec Lipovou, nebude tak dodrženo jedno ze zásadních kritérií nutných pro podporu projektu, a tím je bezpečnost, " obává se Markéta Poláchová. Aby mohli o dotaci zažádat, potřebují mít vyřešenou projektovou dokumentaci, územní a stavební povolení.

„Nechceme to smést ze stolu, věnovali jsme tomu hodně času a víme, že to má smysl," uzavřel za mikroregion Ivo Pitner.