„Trasa je to moc hezká, pamatuju si hlavně úsek od Hranic k Lipníku, kde je nový povrch. Cyklostezka je příjemná pro rodiny s dětmi, protože vede pořád podél Bečvy, je tam pouze jeden velký kopec," vysvětlil Petr Tomek, autor videa. Více než šedesát kilometrů trasy mu zabralo čtyři hodiny natáčení.

„Nahrávání a následné zpracování trvalo zhruba tři týdny. Je to první video, které si kraj nechal zpracovat," uvedla mluvčí kraje Kamila Navrátilová. Olomoucký kraj chce s pomocí videa přilákat nové cykloturisty.

„Občas slyšíme výtku, že když se lidé na cyklotrasu podívají doma, nemají už potřebu se někam sami vydávat. Jistě jsou i tací, ale my se s pomocí videí snažíme cyklisty spíše navnadit. Fungujeme jako mapa, která svému majiteli řekne, kde je poškozená silnice, jaké má očekávat stoupání a co zajímavého může na trase vidět," sdělil Radek Jaroš, obchodní ředitel portálu turistika.cz. Portál je jediným svého druhu, který podobné služby nabízí.

Webová stránka obsahuje samotné video a mapu s vyznačenou trasou a zajímavými místy v okolí. K dispozici je také profil trasy s nadmořskou výškou a stoupáním.

Podobnou videotrasu má i Lipník nad Bečvou, o vytvoření videa uvažují města Přerov, Tovačov a Hranice. (mav)

Anketa: Jezdíte na kole po cyklostezkách? Líbí se vám nápad s videotrasou?

Adam Weiser

Adam Weiser, 22 let, student, Přerov
Jezdím po cyklostezce Bečva od přerovské nemocnice až na Helfštýn. Myslím, že kdo na kole už jezdí, tak na Bečvu přijede i bez videa, a kdo na kole nejezdí, toho video nepřesvědčí.

Michal Petr

Michal Petr, 36 let, vyučující Univerzity Palackého, Přerov
Nepoužívám cyklostezky, spíše jezdím do přírody. Videotrasa mě ale zaujala, protože pracuji v oblasti podpory pohybové aktivity. Je dobře, že se kraj snaží lidi nalákat, aby jezdili na kole, místo aby používali auta.

Jana Wasserrabová

Jana Wasserrabová, 40 let, cukrářka, Henčlov
Na kole jezdím pravidelně do Přerova do práce a taky rekreačně. Cyklostezka je skvělá věc, protože nemusím jezdit po silnici. Věřím, že podobné video některé lidi určitě zaujme.