Když zjistila, že její dcera bere drogy, nepropadla beznaději, ale začala jednat a snažila se jí pomoci.

Teď vnímá svou účast na Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog jako poslání. Stal se totiž silnou motivací pro mladé lidi skoncovat s tím, co je ničí. Jedna ze zastávek byla v úterý odpoledne také v Přerově.

„Dcera začala brát drogy v pouhých dvanácti letech, a i když to byl pro mě šok, hledala jsem cestu, jak z toho ven. Každý rodič si myslí, že se to zrovna jemu nemůže stát, ale opak je pravdou. Naštěstí se uzdravila a dnes žije normální život. Cyklo-běhu se ale letos se mnou neúčastní, protože každým dnem čeká miminko. Po návratu z cesty už tedy můžu být klidně babičkou,“ říká Iveta Černá.

Cyklo-běh je svým rozsahem největší pravidelnou protidrogovou kampaní, která má upozornit na dlouhodobě zanedbané vzdělávání na poli drogové prevence.

„Mnohem více péče se věnuje těm, kteří drogám propadnou, ale jen malá pozornost se soustředí na prevenci. A právě to se snažíme změnit,“ vysvětluje mluvčí projektu Pavel Mudra. Akci pořádá už šestnáct let občanské hnutí „Řekni ne drogám - řekni ano životu“.

Smyslem je podle něj zvýšit osvětu v naší zemi, protože distributoři a výrobci drog jsou stále rafinovanější. Zneužívají nejen dětské naivity a neznalosti toho, co drogy způsobují, ale i lhostejnosti rodičů.

„Potěšilo nás, že naše přednášky drtivou většinu dětí utvrdí v tom, že drogy brát nebudou, nebo přiznají, že jsou více nebezpečné, než si myslely,“ podotýká.

1200 km přes čtyřicet měst

Účastníci cyklo-běhu proti drogám vyrazili na cestu tento týden z Ostravska a cíl pelotonu je 22. června v Praze. Urazí celkem 1 200 kilometrů a zavítají do čtyřiceti měst v naší zemi.

„Denně ujedeme tak sto dvacet kilometrů,“ upřesňuje Pavel Mudra. Na Přerovsku se cyklo-běh zastavil v Hranicích a Přerově.

„Je to zase něco jiného, než když děti poslouchají běžné přednášky ve třídě. Protidrogový program je součástí vyučování ve škole,“ zhodnotila Ilona Bočinská, ředitelka Základní školy Boženy Němcové v Přerově, kde se účastníci cyklo-běhu zastavili. Malí školáci je pak symbolicky doprovodili a uběhli společně s nimi několik desítek metrů. (pu)