„Od rána jsem venku a neslyšel jsem jediný výstřel. Po silnici projel traktor, který odhrnoval sníh, a lesáci. Je tady naprostý klid,“ popisoval ve čtvrtek před 10. hodinou Jindřich Machala „ruch“ na Libavé, kde česká armáda zhruba dva týdny trénuje ukrajinské vojáky.

Ti jsou ubytovaní uvnitř vojenského prostoru, nevyužívají objekty ve Městě Libavá. Jsou jich stovky a čeští vojáci je trénují do boje s agresorem.

„Občas z prostoru zaslechneme střelbu. Je to jedno z nejklidnějších cvičení, jaké zažíváme. Když je Ample strike, probíhají intenzivní lety, to je jiná. O ukrajinských vojácích prakticky nevíme. Nechodí po obci, do obchodu, do hospody. Přebývají v prostoru,“ hodnotila uplynulé dva týdny starostka Města Libavá Štěpánka Tichá.

Největší rozruch ve spojení s výcvikem ukrajinských vojáků pozoruje v elektronické poště.

„Jsem atakovaná e-maily, vypisují nám dezinformátoři o banderovcích, fašistech a podobně. Snaží se v nás účelově vzbudit strach. Nemá smysl se tím zabývat. Hážu to do koše,“ popisovala Tichá.

Česká armáda trénuje na Libavé ukrajinské vojáky.
Na Libavé cvičí ukrajinští vojáci. Děláme to taky pro naši obranu, uvedla armáda

Na Libavé v posledních dnech napadlo celkem 15 centimetrů sněhu a průměrná teplota se pohybuje kolem šesti pod nulou. Předevčírem bylo i minus 13 stupňů.

„Pamatuji tady zimu, kdy celý týden bylo minus dvacet. Taky zimy, kdy napadlo přes půl metru sněhu,“ pousmál se Jindřich Machala nad současnými projevy blížícího se nejstudenějšího ročního období a pokračoval v odklízení čerstvé nadílky u svého domu ve Městě Libavá.

Po cvičení hned na frontu

Ukrajinci dorazili na Libavou počátkem prosince. Výcvik je v plném proudu. Vojáci se učí, jak bránit svoji zemi před agresorem, kterému se po tréninku na Libavé postaví.

„Snažíme se jim předat všechno, co umíme. Žádné speciální zacházení. Jsou jako jedni z nás. Mají obrovskou motivaci, cvičí tvrdě a výsledky jsou znát okamžitě,“ napsala ve středu Armáda ČR na sociálních sítích.

„Po cvičení jedou hned na frontu,“ doplnila.

Podle velení české armády, nemusí Čechům nikdo vysvětlovat, co je ruská invaze.

„Naše pomoc je morálně správná, pomáhá naší vlastní bezpečnosti, obraně hodnot a mezinárodního řádu. Snižuje kapacitu přímé vojenské hrozby, kterou je Rusko,“ uvedl náčelník generálního štábu Řehka.

Tréninkem postupně i v příštím roce projde až 4000 vojáků z Ukrajiny. Podle dřívějších informací z branného výboru sněmovny se má výcvik týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí.

„Cílem je, aby ozbrojené síly Ukrajiny byly schopné samostatně vést bojové operace a efektivně bránily své území a suverenitu,“ uvedla k výcviku již dříve Armáda ČR na sociálních sítích. „Je to celoevropské úsilí pod hlavičkou asistenční mise EU,“ dodala.