Drama jako z amerického katastrofického filmu připomínalo v pátek 10. dubna cvičení integrovaného záchranného systému na hranickém Šromotově náměstí.

Fingovaný únik kyseliny zaměstnal desítky hasičů, policisty, strážníky i úředníky hranické radnice. Žáci školy na Šromotově náměstí museli být všichni evakuováni do místního kina.

Takový byl předem připravený scénář pátečního cvičení. Nehoda byla nahlášena o půl deváté ráno. Před školou zůstala stát poškozená cisterna a kus dále zdemolovaný osobní vůz, který narazil do zábradlí mostu.

Jako první na místo přijíždějí hraničtí hasiči. Prostor před školou je ohrazen, aby náhodní chodci nevstupovali do zamořeného prostoru. Scénář cvičení totiž simuluje unik kyseliny dusičné do okolí.

„Je to silně dýmavá kyselina a z Přerovska už máme s jejím únikem několik zkušeností, například nedávnou havárii na silnici u Říkovic,“ uvedl jeden z hasičů. Požárníci se pak pustili do vyprošťování raněného muže z havarovaného osobnímu vozu.

Pomačkaná karoserie nedovolila otevření dveří, a tak bylo nutné auto rozstříhat mechanickými nůžkami. Mezitím došlo k evakuaci žáků, kdy se celkem 450 dětí přesunulo do kina Svět.

Policisté uzavřeli příjezdové cesty k Šromotovu náměstí a na klíčových křižovatkách odkloňovali dopravu. Část hasičů instalovala norné stěny na potoce Velička. Z havarovaného osobního vozu totiž do vodního toku unikly provozní kapaliny.

Na místo následně dorazili také hasiči z Přerova a z Lipníku nad Bečvou a spolu s hranickými začali v protichemických oblecích likvidovat uniklou chemikálii.

Po necelých dvou hodinách pak bylo cvičení ukončeno. „Cílem akce bylo prověřit spolupráci jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a také jejich vzájemnou komunikaci s krizovým štábem hranického městského úřadu,“ uvedl řídící cvičení Jaromír Šindler, vedoucí oddělení integrovaného záchranného systému v přerovském regionu.

Podle jeho slov se podařilo cíl cvičení splnit. „K žádným větším zádrhelům nedošlo,“ podotkl Jaromír Šindler. Jak dále upřesnil, akce se zúčastnily zhruba tři desítky hasičů, a to profesionálové z Přerova, Hranic a Lipníku a dobrovolníci z Hranic.

Při cvičení zasahovala i dvacítka policistů a strážníků. „Naši lidé odkloňovali dopravu od místa nehody, všechno probíhalo bez komplikací, takže z naší strany to hodnotím dobře,“ řekl velitel hranických policistů Petr Čech.

Schopnost zvládat podobné krizové situace prověřovali také zaměstnanci městského úřadu.

„Svolali jsme okamžitě krizový štáb, který sledoval a dokumentoval veškeré dění. Naši úředníci byli také přítomni při likvidaci úniku chemikálií do potoka Velička,“ upřesnil hranický starosta Miroslav Wilder.