„Podal jsem podnět prezidentu republiky a také ministru spravedlnosti. Slibuji si od něj kárnou žalobu na přerovského soudce Jiřího Barboříka,“ uvedl pro Přerovský deník Jiří Čunek.

Barbořík uznal v lednu Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka vinnými z pokusu uplatit někdejší Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou, aby vzala zpět svou výpověď, podle které Čunek v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek.

Olomoucká pobočka ostravského krajského soudu rozsudek zrušila v červenci v neveřejném jednání a vrátila věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě do fáze před podáním obžaloby.

Jiří ČunekPodle soudu Vaškůj a Šmiřák nabídli Urbanové finanční úplatek, luxusní dovolenou a další výhody. Na oplátku po ní chtěli, aby vypovídala v Čunkův prospěch.

"Nehorázná manipulace"

Přerovský soud prý Čunka poškodil a dopustil se „nehorázné manipulace“, což vedlo k tomu, že byl senátor označen za organizátora a řídící osobu celé kauzy. Na prezidenta se Čunek obrací proto, že Klaus už dříve řekl, že pokud v této kauze pochybila policie, musí nést za selhání zodpovědnost.

Soudce Jiří Barbořík již po skončení soudního líčení s Romanem Vaškůjem a Petrem Šmiřákem vyjádřil přesvědčení, že role Jiřího Čunka v celé kauze je značně diskutabilní. „Zkoumal jsem vztah Jiřího Čunka k oběma obviněným a z výpisu sms zpráv jasně vyplývá, že byli v intenzivním kontaktu a vyměnili si desítky esemesek. Číslo telefonu, se kterým Čunek komunikoval, prokazatelně patřilo Vaškůjovi,“ zopakoval ve čtvrtek přerovský soudce Jiří Barbořík.

Podle něj je vysoce pravděpodobné i to, že se Čunek podepsal pod omluvný dopis, jenž měl být předán Urbanové jako satisfakce, když změní výpověď v jeho prospěch. Právě podpis vrcholného politika na této důkazní listině zkoumala přivolaná písmoznalkyně.Jiří Barbořík

Ta sice pravost podpisu nepotvrdila se stoprocentní jistotou, ale přiklonila se k tomu, že se nejedná o falzifikát a Čunkův podpis je pravý. „Chápu, že je před volbami, ale rozhodně se do toho nenechám zatahovat,“ reagoval na Čunkovou novou aktivitu Barbořík, který si za verdiktem v kauze Vaškůj -Šmiřák stojí.

"Dezinformační" posudek

Čunek uvedl, že mělo být podle soudu spojení mezi ním a Vaškůjem prokazováno prostřednictvím SMS zpráv, které Čunek poslal na telefonní čísla 603 052 000 a 602 909 909, která údajně patřila obviněnému podnikateli.

„Ve skutečnosti jde ale o čísla servisních středisek mobilních operátorů T-Mobile a Telefónica O2, ne běžná uživatelská čísla, která by mohl kdokoliv používat,“ řekl.

Do očišťování svého jména se pustil před dvěma týdny, kdy oznámil, že za jeho obviněním v letité kauze údajné korupce je „dezinformační“ znalecký posudek provedený firmou Nova.

Na tiskové konferenci sice řekl, že společnost neměla důvod posudek sama zmanipulovat, kdo za věcí stál, ale nesdělil.

Čunek podal trestní oznámení pro křivou výpověď a nepravdivost znaleckého posudku a podnět ministerstvu spravedlnosti.

Chce, aby ministerstvo spravedlnosti vyškrtlo firmu Nova ze seznamu znalců. Podle ministerstva spravedlnosti znalecký ústav opravdu pochybil a nyní věc „směřuje ke konkrétnímu rozhodnutí“.

PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ + ČTK