„Letos pečeme o dvě stě kilo více cukroví než v loňském roce. Protože máme novou dílničku, mohli jsme nabrat více objednávek. I přesto jsme ale nepokryli veškerou poptávku,“ popisuje učitelka odborného výcviku Petra Vránová. Objednávky škola přijímá vždy první pracovní den v září.

„Protože už to lidé vědí, za pár hodin je vždy plno a kapacita se rychle obsadí,“ líčí s tím, že cukroví si na Vánoce objednávají stovky lidí. Rodiny, senioři, ale třeba i pečovatelské domy.

I když podražily suroviny jako máslo či mouka, cukroví lidé seženou za slušnou cenu. „Kilo čajového cukroví vyjde na 450 korun plus krabička. Zdražení sice nastalo, ale jen mírné,“ podotýká. V krabičce je zpravidla třicet různých druhů.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu
Zácha rezignoval na funkci radního. Opozice chce, aby skončil i jako zastupitel

„Zaděláváme postupně po dvaceti kilech různých těst, necháme je vychladnout, pak se rozbalí a vykrajují jednotlivé druhy čajového pečiva. Když se cukroví upeče, plní se a zdobí. Chystáme různá těsta - světlé linecké, ořechové, kakaové linecké, kokosové, a potom máme i nepečené výrobky - například marcipánové čtverečky, kokosový kmen a jiné,“ doplňuje Vránová.

Na přípravě vánočního cukroví se podílí asi šedesát studentů ze všech ročníků oboru cukrář v rámci odborného výcviku. Mezi nimi i Denisa Bombíková. „Pro mě je nejhorší vyválet těsto, protože se občas trhá. Když se ale dobře pomoučí, je to v pohodě. Vykrajování mě baví, chce to ale pečlivost a cit,“ popisuje.

Archeolog Zdeněk Schenk provádí výzkum na parkovišti u Přerovanky v Kratochvílově ulici.
Archeologové narazili na parkovišti u Přerovanky na kanál z 19. století

Kromě vánočního cukroví škola peče také větrníčky nebo rolády. Velký zájem je i o dorty na oslavy. „Největší poptávka je po větrnících nebo roládách. Větrníky jsou z odpalované hmoty. Nastříkne se tvar, upeče se to při páře, aby hmota lépe naskočila. Po upečení se nechají vychladnout a plní žloutkovou, šlehačkovou a karamelovou náplní. Potom se potahují polevou,“ shrnuje obvyklý postup.

Podle ředitele Střední školy gastronomie a služeb Martina Kováře je konec roku v cukrářské výrobně vždy hektický.

„Máme hodně zakázek i během roku, ale před Vánocemi je to pro cukráře nejnáročnější. Přijímáme objednávky tradičně už na začátku školního roku, prvního září v sedm hodin ráno. Když přicházím do školy, stojí před ní už dlouhá fronta a kolem desáté hodiny dopoledne máme plnou kapacitu,“ řekl.

Na Masarykovo náměstí v Přerově dorazil vánoční strom, sobota 19. listopadu 2022. Ilustrační foto
Vánoční strom dorazí do Přerova příští sobotu

„Prostory naší školy jsou omezené a cukroví připravujeme hlavně proto, aby se žáci naučili, co všechno mají umět ve svém oboru. Jsme rádi, že můžeme vyjít veřejnosti vstříc a snažíme se, aby jim naše cukroví zpříjemnilo Vánoce. Ceny jsou vlídné,“ uzavírá.