Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtvrteční stávka na Přerovsku: vlaky nepojedou, autobusy ano

Přerovsko – Celodenní odborářský bojkot na železnici způsobí ve čtvrtek nemalé problémy cestujícím, kteří jsou odkázáni pouze na vlakové spoje. Protest se dotkne zejména školáků, kteří dojíždějí do města z okolních obcí. Ředitelé ale shodně tvrdí, že jejich nepřítomnost z důvodu stávky omluví. Zaměstnanci, kteří se potřebují dostat včas do práce, by měli zvolit jiný způsob dopravy.

15.6.2011 2
SDÍLEJ:

Nádraží v PřerověFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

„U většiny spojů se nám podařilo zajistit, aby vlaky dojely do stanice těsně před půlnocí. Konkrétně Přerovska se problém nedotkne, jako poslední dorazí ve středu v noci osobní vlak z Hranic a rychlík Brno-Bohumín,“ řekla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Náhradní autobusová doprava? Jen hlavní tahy

Podle ní jednají České dráhy s krajem o zajištění náhradních autobusových spojů alespoň na hlavních trasách Olomouc – Přerov, Olomouc – Uničov a Olomouc – Zábřeh na Moravě.

„V rámci kyvadlové dopravy se budeme snažit o maximální obslužnost. V kraji ale vypravíme maximálně dvacet až třicet autobusů, a proto by měli lidé zvážit, zda ten den potřebují nutně cestovat,“ uvedla Šubová.

Náhradní autobusy pro České dráhy zajišťují soukromí dopravci. „Jedná se o naše spolehlivé partnery, na které se obracíme vždy, když jsou nějaké výluky na trati,“ upřesnila Šubová.

Protože se stávky můžou zúčastnit i pokladní a informátoři ve stanicích, dojde i k omezení těchto služeb. „Doporučujeme všem cestujícím vyhledat informace o náhradní dopravě a provedení návratků, nebo provést nákup nových jízdenek ve středu nebo od pátku, tedy mimo čtvrtek 16. května,“ radí mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Autobusy společností SAD a Veolia pojedou

Odborářský protest by na Přerovsku neměl ovlivnit autobusovou dopravu. Přepravce SAD Trnava, který má v Přerově na starosti městskou hromadnou dopravu, již dříve avizoval, že se ke stávce nepřipojí. „Autobusy normálně pojedou, řidiči se připojí pouze symbolicky vyvěšením letáků,“ uvedl Tomáš Brada z přerovského střediska SAD Trnava.

Podobný postoj zaujala i další přepravce – společnost Veolia Transport Morava. „Zaměstnanci společnosti Veolia Transport Morava se na Olomoucku ani na Přerovsku stávky nezúčastní. Navíc nám kvůli omezení na železnici poskytnou dalších padesát autobusů, abychom zvládli nelehkou situaci,“ uvedl ve středu odpoledne Ivo Heger, mluvčí Krajského úřadu v Olomouci.

Zásilky můžou mít zpoždění

Na protest odborářů reagovala i Česká pošta. „Kvůli stávce jsme připravili mimořádná opatření. Doručování zásilek jsme ze železniční dopravy přesunuli na silniční. Lidem se nicméně omlouváme za zpoždění při jejich dodání, přestože to není naší vinou,“ konstatovala mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Postoj škol? Děti omluvíme

Ředitelé škol na Přerovsku se snaží vyjít maximálně vstříc dětem, které kvůli stávce železničářů nedorazí včas do výuky.

„Rodiče, kteří nebudou moci své děti z důvodu protestu odborářů dopravit do školy, jim můžou napsat omluvenku. Škola jejich nepřítomnost v době stávky omluví,“ shrnula ředitelka ZŠ Za mlýnem Božena Přidalová.

Podle ní jsou ale dojíždějící odkázáni spíše na autobusové spoje, takže se větší absence dětí neobává.

„Kolik dětí nakonec dorazí třeba ze Říkovic, to se dozvíme až ráno. Jejich neúčast kvůli stávce ale pochopíme a omluvíme,“ uzavřel ředitel ZŠ U Tenisu Petr Vojáček.

PETRA POLÁKOVÁ-UVÍROVÁ

Tarifní opatření ČD

Jízdné budou České dráhy kompenzovat cestujícím v následujícím rozsahu:

Veškeré uznané návratky za úplně nebo částečně nevyužité jízdenky, místenky a příplatky na vlaky jedoucí v době konání stávky nebo platné v den konání stávky budou provádět beze srážky.
Za jízdné ve vnitrostátní přepravě návratky uznáme u jednoduchých i zpátečních jízdenek za obyčejné, zvláštní i zákaznické (IN 25, IN 50, IN junior) jízdné, při vracení již odepsaných kilometrů z KMB, u jednoduchých i zpátečních jízdenek se slevou pro skupinu, u jízdenek VLAK+ Letiště Praha, u síťových jízdenek ČD Net a u již vyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko.
Cena nevyzvednutých jízdenek SporoTiket Česko zaplacených prostřednictvím eShop ČD na den konání stávky bude vrácena na účet, z kterého byla provedena platba, v plné výši.
Návratek nebude uznán při částečném nevyužití traťových jízdenek, jízdenek IN 100 a IN business a u časových doplatků do 1. vozové třídy.
Za jízdné v mezinárodní přepravě návratky uznáme u jízdenek platných na den konání stávky (i u nabídek SparNigt, EURegio atd.) a to vydaných na tiskopis mezinárodních nebo vnitrostátních jízdenek.
Návratek nebude uznán u jízdenek InterRail.
Mezinárodní jízdenky platné na konkrétní den a konkrétní vlak SporoTiket Evropa (ČD), Europa Spezial (DB), SparSchiene (Oebb), SparDay (ZSSK) a nabídky dalších železnic a vypsané políčko na den konání stávky na jízdence InterRail uznáme i v jiném než na jízdence uvedeném vlaku a také v den následujícím po dni ukončení stávky. Pokladní a průvodčí zajistí prodloužení platnosti těchto dokladů.
Nárok na náhradu škod ani na odškodné v souladu s legislativou EU případě stávky není. Stávka je považována za zásah vyšší moci. V tomto případě není stávka odborů ani namířena proti naší firmě a požadavky odborů nesouvisí s činností naší firmy, takže ji bohužel nemůžeme nijak ovlivnit.

Zdroj: České dráhy

Autor: Petra Poláková-Uvírová

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Vlakové nádraží v Přerově. Ilustrační foto.

Nádražní budovy v Přerově a Lipníku čeká modernizace. Za 33 milionů

Hokejisté Přerova (v modrém) proti Kadani (2:1).
43

Žádná další kanonáda. Zubři proti Kadani ubojovali jednogólové vítězství

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Lepší pozor při couvání si příště dá muž, který v úterý v odpoledních hodinách při vycouvávání od pneuservisu v ulici 9. května v Přerově srazil sedmadevadesátiletou seniorku.

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

FOTOGALERIE / Řidičům v Přerově se od úterního rána konečně ulevilo. Stavebníci zvládli dokončit v předstihu opravy dvou okružních křižovatek v centru města - u bývalé Komuny a Žerotínova náměstí, takže silnice je od sedmi hodin ráno průjezdná.

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení