Za téměř diskriminační považuje ceduli majitelka jednoho z rodinných domů u hřbitova Helena P.
„Když jsem šla kolem, přemýšlela jsem, jestli se psem do ulice vůbec můžu vstoupit. Takové značky se podle mě umísťují třeba na dětská hřiště nebo před vstupem do Michalova, ale na veřejné komunikaci nemají co dělat," rozčiluje se.
Podle ní je navíc značka na levé straně a nikoliv na pravé, takže její umístění odporuje předpisům.
„Je otázka, jaký účel taková cedule má. Jestli lidé nesmějí vstupovat jen na kameny u domu, nebo do celé ulice," přemýšlí nahlas.
Roztrpčeni jsou i jiní majitelé z okolí hřbitova.
„Nejprve sem umístí ceduli, která zakazuje vstup pejskům, a co přijde příště? Přeškrtnuté dítě nebo kolo? Docela mě to uráží. I kdyby byla cedule na pozemku majitele domu, je to s ohledem na ostatní nevhodné," pozastavuje se nad tím starší muž.
Trochu smířlivěji to vidí Juraj Rektor, obyvatel nedaleké Durchovy ulice.
„Jedná se o přístupový prostor k jednomu nebo ke dvěma domům. Když musím venčit pejska, tak se obrátím a jdu jinam. Mně osobně to nijak nevadí," zmínil.
Jak se k tomu staví úřady?
Podle Evy Šáchové, zástupkyně vedoucí oddělení dopravně-správních agend přerovského magistrátu, může podobně umístěná značka zmást řidiče.
„Je to zřejmě lidová tvořivost, nápravu si ale musí zjednat vlastník. Taková značka u cesty musí plést řidiče a na pozemní komunikaci umístěna být nesmí, protože je lehce zaměnitelná s dopravní značkou. Vlastník by ji měl tedy odstranit," řekla. V případě, že by se ale jednalo o soukromý pozemek, může si na něj vlastník umístit, co chce.
„Zatím jsem se s něčím takovým nesetkal a jsem na pochybách, zda je z pohledu legislativy tato značka vůbec platná," konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.