Na oficiální úrovni by se političtí vyjednavači všech stran měli setkat až dnes, ale velkou koalici v olomouckém regionu už v neděli podpořil klub zastupitelů ČSSD i krajský výkonný výbor.

„Mohu potvrdit, že jsme připraveni nabídnout občanským demokratům i lidovcům, aby se s námi podíleli na sestavení krajské koalice,“ uvedlv nedělivečer Martin Tesařík, lídr krajské kandidátky ČSSD. Oba budoucí političtí partneři počítají s tím, že na návrh ČSSD kývnou.

„Jsme připraveni na tuto nabídku přistoupit. O této variantě jsme jednali už v pátek na zasedání klubu, kde jsme se dohodli, že je toto řešení pro nás přijatelné,“ uvedl Ivan Kosatík (ODS), dosavadní hejtman Olomouckého kraje, kterému tento týden skončí funkční období.

To se však nelíbí místním organizacím ČSSD přerovského okresu. Z jejich iniciativy bylo přijato usnesení okresní organizace ČSSD Přerov týkající se povolebních vyjednávání koalice v Olomouckém kraji, kde v těchto volbách výrazně zvítězila ČSSD a schází jeden jediný hlas k získání většiny. O

kresní organizace ČSSD v Přerově navrhuje pokračovat v jednáních o podpoře menšinové vlády, případně jednat o koalici s KDU–ČSL. Navrhuje také obnovit jednání s KSČM. Velkou koalici hodlají podpořit také lidovci.

„Sestavení krajské rady je otázkou vítěze voleb. Pokud nám v pondělí ČSSD alternativu široké koalice nabídne, věříme, že pro nás bude vhodné podílet se na ní,“ uvedl stávající první náměstek hejtmana Pavel Horák. Pokud se dnes strany dohodnou, měli by jejich zástupci podle Tesaříka koaliční smlouvu podepsat ve středu.

Usnesení okresní organizace ČSSD v Přerově:

OVV ČSSD Přerov je silně znepokojen informacemi o stavu vyjednávání o vytvoření nových orgánů Olomouckého kraje. Jednoznačně nesouhlasíme se snahou vytvořit koalici s ODS a považujeme podobné snahy vyjednávacího týmu za zcela nevhodné a pro nás nepřijatelné vzhledem k důvěře, kterou nám dali voliči. Vytvoření koalice s ODS by bylo zradou na našich voličích a znamenalo by ztrátu důvěry na mnoho dalších let. OVV ČSSD Přerov proto doporučuje vyjednávacímu týmu pokračovat v jednáních o podpoře menšinové vlády, případně o koalici s KDU-ČSL a obnovit jednání s KSČM.

Ing. Jiří Lajtoch předseda okresní organizace ČSSD