Za období 8. až 14. října eviduje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje 613 nových případů covidu.

„Nejvyšší nemocnost je v okrese Přerov, následuje Olomouc, Prostějov a Šumperk. Nejklidnější situace je v okrese Jeseník. Počet potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel je 95,“ shrnula mluvčí KHS Markéta Koutná.

V okrese Přerov vyskočila incidence na téměř 157 případů na 100 tisíc obyvatel. Nad 100 je ukazatel i na Prostějovsku s hodnotou přes 124. Olomoucko a Šumpersko hlásí 75 a 68. Jesenicko pak 11.

Hasiči zasahují u požáru v Tovární ulici v Přerově, 15. října 2021
VIDEO: U přerovského nádraží hořel squatt, zasahovalo šest jednotek

Nejvíce mezi mladými

Nejvíce případů přibylo v uplynulém týdnu mezi mladými lidmi, u nichž je zároveň nejnižší proočkovanost proti covidu. Nejvíce nákaz bylo podle hygieniků zachyceno ve věkové kategorii 12 až 15 let. „Dále pak ve věkové kategorii 16 až 19 let a 6 až 11 let,“ informovala Koutná.

Ve sledovaném týdnu 8. až 14. října řešila KHS výskyt onemocnění v 81 školách a školských zařízeních, kde se přestalo preventivně testovat a o dalším testování zatím nebylo rozhodnuto.

„Ve srovnání s předchozími týdny od začátku září, kdy je situace monitorována, je patrné, že počet řešených případů výskytu onemocnění Covid-19 ve školách a školských zařízení v Olomouckém kraji v čase narůstá a kopíruje trend nárůstu výskytu onemocnění v Olomouckém kraji jako takovém,“ konstatovala mluvčí.

Počet nových případů se pozvolna zvyšuje i u ohrožené kategorie osob nad 65 let. Za čtvrtek přibylo 16.

Fanoušek Miroslav Ložan, který je upoután na lůžko, po třech a půl letech opustil nemocniční zařízení a navštívil utkání mezi HC Olomouc a Oceláři Třinec.
Hrdina plecharény: po 3,5 letech poprvé z nemocnice. Kdo je věrný fanoušek Mory?

Více hospitalizovaných

V nemocnicích v posledních dnech přibylo hospitalizovaných s koronavirem.

V prostějovské nemocnici v pátek dopoledne leželo 14 pacientů s onemocněním Covid-19.

„Z toho dva jsou ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče,“ sdělil mluvčí nemocnice Adam Knesl.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc bylo v pátek dopoledne hospitalizováno celkem 12 pacientů s Covidem-19, z nichž pět je na JIP a zbytek na standardním oddělení.

„Jedná se o pacienty ve věku 50+ převáženě bez očkování,“ sdělila mluvčí nemocnice Veronika Jeřábková.

Fakultní nemocnice vyčlenila podle plánu další lůžka pro covid pozitivní pacienta.

„Doteď byli pacienti s covidem vyžadující intenzivní péči na oddělení JIP v rámci Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, jehož kapacita je čtyři lůžka. Protože tato lůžka již byla zaplněna pacienty, reprofilizovali jsme další oddělení – konkrétně oddělení NIP DIOP rovněž pod klinikou KARIM, které má kapacitu šest lůžek,“ vysvětlovala vedoucí marketingu.

„Bude-li to situace vyžadovat, budeme postupovat podle předem stanoveného plánu a reprofilizovat další oddělení, v tuto chvíli to však není třeba, na případné další pacienty jsme připraveni,“ ujistila Veronika Jeřábková.

U nového sběrového dvora zřídila Litovel centrum opětovného využití věcí, takzvané „RE-USE centrum“. 13. října 2021
Kolo za stovku, lyže za pade? U dvora nabízí nepotřebné věci, zájem je velký

Hygienici apelují, aby lidé dodržovali platná opatření a základní hygienická pravidla.

„Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému šíření nemoci,“ uzavřela mluvčí hygieny Koutná.