„V Olomouckém kraji i nadále dochází k postupnému poklesu v počtu pozitivně testovaných osob, což kopíruje trend v celé České republice. Data potvrzují klesající trend i v období po Velikonocích,“ sdělila Deníku Andrea Škurková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Potvrdila, že v důsledku klesajícího počtu onemocnění u pacientů v ohrožených skupinách rovněž klesá zátěž na poskytování zdravotní péče hospitalizovaných pacientů. „A zátěž na péči intenzivní,“ uvedla ředitelka.

Počty nových případů v tomto týdnu pouze jednou přesáhly hranici 400. Denní průměr v pracovním týdnu činí 304, zatímco v minulém týdnu to bylo 357, a to byla data zkreslena velikonočními svátky, kdy se méně testovalo.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní je nejvíce nakažených na Olomoucku, a to 271.

Podobné je to na Přerovsku a Prostějovsku s 266 a 260 případy. Na Šumpersku je 222 nakažených a na Jesenicku je situace nejklidnější – 179 lidí s Covidem-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

Desítky případů JAR varianty

Epidemiologové evidují více než tři desítky případů jihoafrické varianty v Olomouckém kraji. Ke čtvrtku to bylo přesně 32.

„U osob, u kterých byla prokázána nákaza některou z nových variant koronaviru, nebyl zaznamenán výrazně odlišný průběh onemocnění od původní varianty. Musím však poukázat na výrazně vyšší infekčnost a rychlejší způsob šíření,“ upozornila Andrea Škurková.

V šíření nákazy převažuje britská varianta. Brazilská nebyla zatím v kraji prokázána ani v jednom případě.

Ubývá hospitalizovaných

Situace se zlepšuje i v nemocnicích v Olomouckém kraji. Například ve Fakultní nemocnici Olomouc bylo ve čtvrtek hospitalizováno celkem 75 pacientů s Covidem-19, z toho 35 vyžadovalo intenzivní péči. Ke konci března to bylo 133 a 60.

Epidemiologové nadále apelují, aby lidé dodržovali platná opatření.

„I když dochází k postupnému poklesu v počtu pozitivně testovaných a k postupnému zlepšení epidemické situace, v tuto chvíli stále není na místě rozvolnění bez respektu k protiepidemickým opatřením. Je stále důležité, aby každý z nás přispěl ke zlepšení epidemické situace, a tato opatření dodržoval,“ zdůraznila krajská epidemioložka.

Zrychluje tempo očkování

V Olomouckém kraji postupně zrychluje tempo očkování proti koronaviru. Denně je nyní vykazováno přes 4000 podaných dávek vakcín, v pátek to bylo 4 119. Alespoň jednu dávku má 94 676 osob.

V Olomouckém kraji eviduje ministerstvo zdravotnictví od počátku epidemie 88 733 potvrzených případů koronaviru. Obětí je již 1 586.