Pro srovnání: loni dosáhl denní přírůstek vrcholu 27. října, kdy se vyšplhal na 1 517 nakažených za den. Tento týden už ale atakoval hranici dvou tisícovek nově nakažených dvakrát - v úterý byl denní počet pozitivně testovaných na 2 480. Incidenční číslo týdenního vývoje nákazy bylo ke 26. listopadu na 1 718 nakažených na sto tisíc obyvatel.

Denní přírůstek pozitivně testovaných na covid-19 byl ve čtvrtek nejvyšší na Olomoucku a vyšplhal se na 901 nově nakažených.  Druhým nejvíce zasaženým regionem zůstává Šumpersko, kde přibylo za jediný den 577 lidí s pozitivním testem.

Na Přerovsku jich bylo o něco méně - 451, stejně jako na Prostějovsku - 441. Nejlépe je na tom Jesenicko se 228 pozitivními testy na covid-19 za den.

Vánoční trhy v Olomouci musí z nařízení vlády zavřít, lidé vyrazili si je ještě naposledy užít. 25. listopadu 2021
Davy Olomoučanů vyrazily na vánoční trhy, vláda je od pátku zakázala

Desítky lidí na JIP

Ve zdravotnických zařízeních v Olomouckém kraji opět bojují o život pacienti, nakažení koronavirem. A úmrtí na covid-19 už se netýká jen chronicky nemocných nebo seniorů.

Nejvážnější je situace v prostějovské nemocnici, kde je aktuálně hospitalizovaných 82 lidí, z toho 10 ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče oddělení ARO.

„Z těchto deseti pacientů je osm na umělé plicní ventilaci. Těžké průběhy se přitom v dominantní míře týkají pacientů, kteří nejsou očkovaní,“ uvedl Adam Knesl, mluvčí společnosti Agel Středomoravská nemocniční, pod niž spadají nemocnice v Přerově, Prostějově, Šternberku a Jeseníku.

V přerovské nemocnici je nyní hospitalizováno na 47 pacientů.

„Ve vážném stavu jsou 4 lidé, z toho 3 na umělé plicní ventilaci. Ve šternberské nemocnici je celkem 21 hospitalizovaných, z toho jsou 4 ve vážném stavu. Jeseník je na tom lépe a k dnešnímu dni je 9 pacientů na standardních lůžkách a 2 ve vážném stavu,“ upřesnil.

Olomoucká fakultní nemocnice hlásí přes 120 pacientů s covidem, přes třicet jich leží na JIP.

Prostějovu hrozí zahlcení

Prostějovská nemocnice patří nyní z pohledu péče o covidové pacienty k nejvytíženějším v zemi.

Podle předsedy představenstva společnosti Agel Středomoravská nemocniční Jiřího Ševčíka už je na hraně kapacity lůžek intenzivní péče.

„Vzhledem k nepříliš optimistickému epidemickému vývoji nelze vyloučit, že se brzy zaplní. Musím vyzdvihnout mimořádné nasazení našich zdravotníků, kteří v tomto režimu jen s velmi krátkými přestávkami jedou téměř dva roky a pracovní neschopenky se nevyhýbají ani jim. Evidujeme jich více než devadesát. Proto se chci obrátit s prosbou na zdravotníky z okolních ambulancí, zda by nám pomohli v současné nelehké situaci,“ apeluje na kolegy Jiří Ševčík.

Vzhledem k vysokém počtu hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 musela prostějovská nemocnice zrušit všechny plánované operace, ať už chirurgické, ortopedické, či gynekologické.

Kromě infekčního oddělení je covidovým oddělením i oddělení traumatologie, interny i LDN a nelze vyloučit, že bude nutné přistoupit k další reprofilaci lůžek.

„Zároveň žádáme občany, aby do prostějovské nemocnice chodili jen v nejnutnějších případech, a pokud je to jen trochu možné, aby cestu na běžné vyšetření v těchto dnech odložili,“ řekl.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek a ředitelka KHS Olomouckého kraje Lenka Pešáková
Lokální "lockdown" Olomoucký kraj nechystá. Hejtman: Kapacity nemocnic dostačují

Fakultka: Lůžek je dost, zdravotníků málo

Vypjaté období prožívají také zdravotníci olomoucké Fakultní nemocnice.

„Ke včerejšímu dni zde bylo hospitalizováno celkem 122 pacientů s nemocí covid-19, což znamená nárůst oproti minulému pátku, kdy jich bylo 103. Zvýšení ale není tak razantní jako před dvěma týdny. Na jednotkách intenzivní péče aktuálně leží 34 nemocných,“ řekl mluvčí Fakultní nemocnice v Olomouci Adam Fritscher.

Fakultní nemocnice má podle něj dostatečnou kapacitu lůžek, kterých je přes 1 100, ale v momentě, kdy by byla nutná reprofilizace dalších lůžek pro pacienty s covidem-19, může to dolehnout na jiná oddělení.

„Personálu je v současné době kvůli epidemii a nemocnosti nedostatek,“ uzavřel.