Ve čtvrtek bylo v kraji potvrzeno 74 nových případů koronaviru, což je nejméně v tomto týdnu a zhruba poloviční počet v porovnání s minulým čtvrtkem. Předchozí dva dny byly přírůstky kolem stovky a za pondělí činil 178 prokázaných případů.

Na Jesenicku, Přerovsku a Prostějovsku byla ve čtvrtek týdenní incidence v přepočtu na 100 tisíc obyvatel pod stovkou – 61, 88 a 95.

Na Šumpersku a Olomoucku se stále drží nad touto hranicí, která byla stanovena jako klíč k dalšímu rozvolňování, a ve čtvrtek činila 120 a 122.

Celokrajsky ve čtvrtek klesl celkový sedmidenní počet nově potvrzených případů na 107 na 100 tisíc obyvatel, což bylo méně než čtvrteční celostátní hodnota 118.

Dvě dávky má 60 tisíc lidí v kraji

Klesají počty hospitalizovaných v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici Olomouc ve čtvrtek leželo 37 covid pozitivních pacientů, z toho 24 na JIP.

V Olomouckém kraji bylo do čtvrtka vykázáno celkem 202 747 očkování proti koronaviru, jen za čtvrtek to bylo rekordních 4 876 dávek. Ukončené očkování má na 60 tisíc lidí.

Příští středu by se mohla registrace k očkování otevřít i pro lidi ve věku od 45 let.

Rozvolnění od 10. května

Od pondělí 10. května se vzhledem ke zlepšení epidemické situace do lavic vrátí v rotační výuce žáci 2. stupně základních škol, nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia a žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a obnovena bude i klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol.

Otevřena budou i střediska volného času pro děti a bez omezení budou moci fungovat mateřské školy a dětské skupiny a k organizovanému sportu se budou moci vrátit děti do 18 let.

Stejně tak budou zpřístupněna muzea, galerie, hrady, zámky a další objekty, budou se moci otevřít výstaviště a veletrhy.

V rámci další vlny rozvolňování vláda od pondělí také ruší povinnost nošení ochrany úst a nosu tam, kde nedochází ke shlukování lidí a bude možné dodržet dvoumetrový odstup.