„Spolupráce s přerovským pracovištěm krajské hygieny byla velmi dobrá - řídili jsme se pokyny odborníků a telefonicky si u praktického lékaře vyřídili elektronickou žádanku. Ta pak byla odeslána na příslušná pracoviště, která odběry provádějí,“ líčí začátek složité cesty Libor Kubík.

Po domluvě termínu zamířil na testy - a spolu s ním i celý pedagogický sbor. Celkem šestadvacet lidí.

„Necestovali jsme ale společně vlakem nebo autobusem, to nám hygiena výrazně nedoporučila - každý se dopravil individuálně. Čekací doby byly asi dvouhodinové,“ popisuje s tím, že část učitelů absolvovala testy na covid-19 ve Fakultní nemocnici v Olomouci, zbývající pak na infekčním oddělení přerovské nemocnice.

Nekonečné čekání na verdikt

„Když jsme si později navzájem sdělovali zkušenosti, testování bylo zhruba totožné. Jen s tím rozdílem, že lidé, co byli na testech v Olomouci, se dozvěděli výsledek ještě téhož dne, a ti, kteří je podstoupili v Přerově, až následující den,“ říká.

Čekání na verdikt bylo ale i tak nekonečné.

Po prvním testu si mohli kantoři oddychnout - všech šestadvacet pedagogů mělo negativní test na covid-19. Vyhráno ale zdaleka neměli - po deseti dnech šli na odběry znovu - a nákaza se potvrdila ještě u jedné učitelky. I tak to ale bylo malé vítězství, protože drtivá většina kantorů mohla ve středu 9. září konečně nastoupit do školy a přivítat žáky.

„Na prvním testu jsem byl v Přerově, na druhém v Olomouci. Pokud jste negativní, dostanete od hygieniků jen sms zprávu, v případě, že je test pozitivní, hygiena vás telefonicky kontaktuje a domluví se na dalším postupu. Mně naštěstí přišla jen sms zpráva - přesně ve 23 hodin 59 minut,“ vybavuje si horké chvilky.

Všechna čest za trpělivost

Protože se cítil dobře a neměl žádné příznaky, nijak zvlášť prý situaci neprožíval.

„Hygienici dělají skvělou práci, všechna čest za trpělivost. V Olomouci čekala na testování dlouhá fronta, která měla asi sto dvacet metrů - i s rozestupy. Šli jsme na test v osm ráno, a za námi byla další stovka lidí. Ve srovnání s jinými kraji je ale u nás testování pružné a výsledky se dozvíte téměř hned. Naproti tomu třeba v Brně, jak jsme zjistili od jednoho z kolegů, ten proces zase tak rychlý není,“ dodává.

Učitelka, u níž se nákaza zjistila při opakovaném testu, je zatím bez příznaků.

„Na společné poradě seděla jinde než její kolegyně, u které se nemoc potvrdila jako první. Těžko tedy říct, jestli je tato nákaza ze stejného zdroje,“ uvažuje nahlas.

Krušný podzim

Podle ředitele čeká školy krušný podzim - učitelé totiž musejí zpozornět při každém obyčejném nachlazení nebo zakašlání dítěte. I z toho důvodu by, jak soudí, mělo být dobrovolné testování pro samoplátce finančně dostupnější.

„Ti, kteří jsou vytrasovaní, neplatí nic, každý jiný člověk si ale rozmyslí, jestli na test půjde. Na škole budeme v případě, že se objeví nemocné dítě, postupovat podle manuálu ministerstva. Stejně se ale obávám toho, že pokud bude případů dál přibývat, školy nejpozději v listopadu zase zavřou,“ uzavírá.