Jsou Dožínky v Přerově novou tradicí?

Zjišťoval jsem, že zde v minulosti bývaly tradiční dožínky. V takovém rozsahu se ale asi konají vůbec poprvé. Ukázalo se, že lidé mají o podobné akce na výstavišti obrovský zájem – což potvrdily právě Přerovské pivní slavnosti. Proto nás napadlo uspořádat na konci prázdnin kulturní akci podobného rozsahu. Sice na ní poteče méně druhů piv, ale zato budou moci návštěvníci ochutnat nejrůznější speciality z vepřového masa – od guláše přes steaky a pečenou kýtu až po grilované sele.

Na jaký program se můžou lidé těšit?

Dožínky budou dvoudenní a program začne už v pátek 6. září od 19 hodin. Na první den jsme připravili dvojkoncert legendárních přerovských kapel Forum a Pirillo s Pavlem Novákem. Jejich hudba přenese zejména návštěvníky střední generace do dob tradičních vesnických zábav. Chtěli jsme nalákat co největší počet lidí, a proto bude vstupné opravdu lidové – 50 korun. Na své si přijdou dospělí i děti, pro které jsme připravili po oba dva dny řadu atrakcí – například skákací hrady, skluzavky nebo kolotoče.

Sobotní program zahajuje trochu netradičně dechovka Věrovanka. Proč jste se rozhodli pro tento žánr?

Mezi návštěvníky Přerovských pivních slavností se našla spousta starších lidí a těm v programu chyběla hudba „jejich srdce". Proto padla volba na oblíbenou dechovou kapelu Věrovanka, která by podle mého názoru měla k Dožínkám patřit – už kvůli folklórnímu duchu slavností. Kapela slíbila, že bude hrát přes dvě hodiny, takže si lidé rozhodně přijdou na své. Koncert začne po desáté hodině dopoledne a vstupné pro seniory je 80 korun.

K hanácké tradici se váže i předávání dožínkového věnce. Nepřijdou lidé ani o tuto podívanou?

Rozhodně ne. Na slavnostním předávání dožínkového věnce nebudou chybět přerovský primátor Jiří Lajtoch, náměstek olomouckého hejtmana Michal Symerský a zástupkyně Agrární komory Simona Prečanová. S organizací Dožínek nám hodně pomohli i zástupci vedení přerovské radnice – náměstek primátora Michal Zácha a radní Václav Zatloukal, kteří jako jednatelé technických služeb zajistili sponzorský dar. Mají také zájem na tom, aby se podobné akce v Přerově dál pořádaly.

Hlavní hvězdou Dožínek bude populární skupina Chinaski. Jaké další kapely se během sobotního odpoledního programu na podiu objeví?

Lákadlem budou opět místní kapely – D.U.B., Arrhythmia, Bumbrlíci z Pomerančové zahrady a nebo Penzistor. Populární skupina Chinaski začne hrát v 17 hodin a představí své největší hity. Posluchači se ale můžou těšit i na další lahůdku – legendární kapelu Turbo. Ta potěší nestárnoucími hity, jako Chtěl jsem mít nebo Hráč. Její koncert začne ve 22 hodin.

Z výstaviště se během uplynulých let vytratily tradiční akce jako Svátky guláše a piva nebo Mosty. Není to škoda?

Podle ohlasu Přerovských pivních slavností si dokážu představit, že v příštím roce naplníme podobnými akcemi výstaviště po celý rok. Máme v plánu uspořádat minimálně tři. Pivní slavnosti rozhodně zopakujeme ve stejném termínu, tedy v květnu. Čekáme také na podzimní jednání s Olomouckým krajem a městem o obnovení tradičního setkání Mosty, které sbližovalo normální lidi se zdravotně postiženými. Tato akce se vždy těšila obrovskému zájmu široké veřejnosti, prezentovali se na ní i přední čeští umělci a dělala Přerovu dobré jméno. Zvažujeme, že bychom jako jednoho z prvních hostů pozvali zpěváka Michala Davida, který má k našemu městu blízko a podobným dobročinným akcím se nebrání.