„Lidé by se do úklidu měli pustit okamžitě, vodou zlikvidovat nečistoty a použít desinfekční prostředky,“ uvedla pracovnice Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Jarmila Lindnerová.

Kromě hermeticky uzavřených potravin ve skle nebo plechu by lidé měli vyhodit všechny zaplavené potraviny. Jíst by nikdo neměl ani zatopené zemědělské plodiny.

„Zemědělské plodiny, které nebyly zcela zatopeny a dále rostou, doporučujeme využívat až po hygienické kontrole, nejdříve po třech týdnech po skončení záplav. Ovoce na stromech a keřích, které nebylo zaplaveno, je možno jíst po důkladném umytí pitnou vodou,“ uvedl ministr zdravotnictví České republiky Leoš Heger.

Pokud lidé nejsou napojení na veřejný vodovod, neměli by odebírat vodu z vlastního zdroje, není-li sanovaný a pokud nebyl provedený rozbor kvality vody s uspokojivým výsledkem.

O tom, na co všechno je ještě nutné si dát pozor, informuje krajská hygienická stanice na svých internetových stránkách.

Domluva s pojišťovnou

Pojišťovny mají telefonní čísla, na která se pojistné škody hlásí, i vlastní formuláře, pomocí kterých se to dělá.

Pokud má člověk fotoaparát, měl by po živelné pohromě zdokumentovat stav poškozené nemovitosti nebo movité věci.

„Pokud nemáte fotoaparát, zahajte úklid nemovitosti, poškozené věci shromážděte na jedno místo, mobilní technik je zdokumentuje,“ poradil mluvčí jedné z velkých českých pojišťoven Václav Bálek.

Zároveň by měl každý zabránit vzniku další škody a okamžitě začít uklízet.

Pomůže i vypracování seznam poškozených věcí s uvedením jejich ceny i stáří a případné shromážděný dokladů a účtů. „Urychlíte tím prohlídku nejen sobě, ale i ostatním poškozeným,“ uvedl Bálek. (han)