Volební místnosti budou otevřeny v době od 7 do 22 hodin a výsledky by měly být známy nejpozději do půlnoci. Sčítání se budou snažit statistici co nejvíce urychlit, a proto dorazí za volebními komisaři přímo do obcí.

„Tento týden jsme uzavírali registry před první plošnou zkouškou a nyní musíme systém vyzkoušet,“ popsal přípravy na mimořádné volby Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.

Podle něj budou statistici i zástupci registračních úřadů obcím mimořádně k dispozici, a to kvůli rychlému zpracování výsledků.

„Je to hlavně proto, aby zástupci okrskových komisí nemuseli přejíždět na přebírací místa do Přerova a Lipníku nad Bečvou. Okrsek si výsledky zpracuje, a pak rovnou předá podepsané statistikům. Ti je překontrolují, odešlou do centra a přepočtou vlastní hlasy pro rozdělení mandátů stranám,“ popsal postup Pospíšil. Výsledky podle něj budou známy do sobotní půlnoci.

Proč se volí?

V Jezernici ani v Sobíškách se loni na podzim volby nekonaly, protože se ani v jedné z obcí nepodařilo sestavit kandidátní listiny. Dlouholetý starosta Jezernice Dušan Pořízka odešel z veřejného života, protože ho znechutily vztahy v obci. Nikdo jiný už ale neměl zájem ho ve funkci nahradit. Obdobná byla situace i v Sobíškách, kde se našly pouze dvě zájemkyně – starostka a místostarosta obce.

Podle počtu sestavených kandidátních listin se nyní zdá, že by mohla nastat po náhradních volbách konečně v obcích změna. Dosud totiž nemohly o ničem rozhodovat, protože v nich byl dosazený správce ministerstva vnitra. Jeho úkolem je pouze zabezpečit základní chod obce a nemá větší rozhodovací pravomoci.

Koho volit?

V Jezernici se podařilo sestavit čtyři kandidátní listiny se dvaatřiceti jmény.

„O přízeň voličů se ucházejí sdružení nezávislých kandidátů Jezernice 2011, Naše obec, Sdružení pro Jezernici a Sokol Jezernice,“ vyjmenoval vedoucí správního odboru Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou Pavel Šik.

Nového starostu zvolí také v Sobíškách, kde jdou do voleb dvě sdružení nezávislých kandidátů. „První má název Pro rozvoj Sobíšek a druhé Společně pro Sobíšky. O přízeň voličů se bude ucházet dvanáct kandidátů, přičemž obecní zastupitelstvo je pětičlenné,“ připomněl také Jaroslav Sláma, vedoucí správního odboru přerovského magistrátu.