„Cenu vodného a stočného jsme dlouho drželi na stávající úrovni. V příštím roce se dá ale očekávat mírné navýšení, které by se mělo pohybovat do výše pěti procent," informoval Michal Chromec, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově.

Důvodem jsou nákladné investice do zbudování nové kanalizace v přerovských místních částech Kozlovice a Dluhonice.

„Předpokladem poskytnutí dotace na tyto akce je jistá progrese cen. Budeme se ale snažit, abychom zdražili co nejméně," podotkl. Cena za kubík vody je nyní u vodného 36,52 korun bez DPH, u stočného pak 26,96 korun bez DPH.

Plyn a elektřina 

Klidní mohou naopak zůstat odběratelé plynu. Od ledna příštího roku se jeho cena zvyšovat nebude.

„Spíše naopak, pro naše zákazníky bude aktuální topná sezona výrazně levnější. Na zajímavé úspory při vytápění zemním plynem dosáhnou jak zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou, tak i ti, kteří mají smlouvu na dobu určitou," konstatovala Linda Ešková, regionální mluvčí společnosti Innogy (dříve RWE).

Podle ní se od počátku roku cena plynu snižovala dvakrát, v lednu to bylo o šest procent, v květnu o dalších deset.

„Pokud se podíváme na ceny elektřiny, jsme dlouhodobě levnější než tradiční dodavatelé, a tento trend chceme garantovat i v příštím roce," doplnila.

Zdražení nechystá ani skupina ČEZ.

„I přes současný trend růstu velkoobchodních cen elektřiny se zdražování zákazníků nedotkne. Naopak jsme letos na jaře provedli úpravu ceníků směrem dolů," doplnil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol. V příštím roce se neplánuje ani růst cen plynu pro koncové spotřebitele.

Městem stoprocentně vlastněná společnost Teplo, která distribuuje teplo do více než třinácti tisíc přerovských domácností, škol a firem, bude mít jasno o cenách až v prosinci.

„Nejprve musíme mít k dispozici veškeré informace, tedy za kolik budeme nakupovat teplo i vodu. Tyto položky ale zatím neznáme. Ceny tedy zveřejníme až v polovině prosince," vysvětil ředitel společnosti Teplo Jaroslav Klvač.

Kultura nepodraží, spíše naopak

Pokud lidé na něčem v době, kdy mají hluboko do kapsy, šetří, pak je to zpravidla kultura.

Kulturní a informační služby města Přerova, pod něž spadá Městský dům, ale nově i kino Hvězda, ale v příštím roce neplánují zvýšení vstupného.

„Ceny lístků na koncerty a ostatní akce se budou pohybovat na stejné úrovni jako v letošním roce tak, aby byly pro obyvatele našeho města přijatelné," nastínil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Nová vedoucí kina podle něj dokonce uvažuje o mírném snížení ceny vstupenek na filmová představení.

Zvýší poplatek za odpad?

Na pořadu dne není ani zdražení jízdného v autobusových spojích. Mělo by zůstat na stejné úrovni jako dosud.

Jasno zatím radní nemají v tom, zda dojde k navýšení poplatku za komunální odpad.

Když chtělo město loni poplatek zvýšit o 30 korun, návrh na prosincovém jednání zastupitelstva neprošel. Částka tedy zůstala stejná – 650 korun na osobu.

„Na základě výdajů na komunální odpad za rok 2015 se nyní zpracovává kalkulace sazby poplatku na příští rok. O její výši rozhodnou orgány města. V tuto chvíli tedy ještě nemůžeme potvrdit, že sazba zůstane stejná, nebo se navýší," uzavřela mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.