O zrušení základny rozhodlo ministerstvo obrany kvůli nutným úsporám. Třiadvacátá základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí zanikne ke konci letošního roku a od ledna 2014 se sloučí s podobným leteckým útvarem v Náměšti nad Oslavou.

„Víme, jak to chodí, a v našem regionu obzvlášť. Jde nám o to, aby byl objekt po odchodu armády dostatečně zabezpečený. Vojáci už totiž odsud postupně odcházejí," vyjádřil své obavy bochořský starosta Ivan Michna.

Propouštění vojáků se už promítlo i do statistiky nezaměstnanosti za uplynulý měsíc. Na Úřad práce se přihlásilo na dvě stě padesát uchazečů, kteří na letišti skončili.

Osudy opuštěných brownfields v Přerově jsou přitom jako přes kopírák. Zloději v minulosti postupně rozebrali a vykradli areál Juty, vylidněnou Škodovu ulici si zase oblíbili místní bezdomovci.

Nehceme u nás "železnou stezku"

„V Přerově je velká síla občanů – sběratelů a my máme obavy z toho, aby se přes naši obec nevytvořila nějaká nová „železná stezka". Nechceme, aby tito lidé chodili přes naši obec," zdůraznil starosta.

Na skutečnost, že po odchodu vojáků z letiště může osiřet areál o rozloze několika hektarů, upozorňoval už dříve také náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Areál je ve vlastnictví ministerstva obrany a pravděpodobně by měl celý připadnout státnímu podniku LOM, a ten s ním pak bude nakládat. Pokud vím, má se uskutečnit schůzka mezi vedením společnosti Regionální letiště Přerov a ministerstva obrany," konstatoval.

Pro účely výcviku

Zástupci vedení rezortu ujistili, že se od ledna příštího roku na bochořské letiště přesune výcvik pilotů, který bude zajišťovat státní podnik LOM Praha. Zatím ale neupřesnili, kolik lidí by se sem mělo přemístit.

Alespoň trochu povzbudivou zprávou je, že ministerstvo obrany zvažuje možnost přesunutí části mezinárodního leteckého výcviku pilotů NATO z letiště v Pardubicích do Přerova. Tím se otevírá možnost využití kapacity přerovského letiště pro mezinárodní letecký výcvik posádek vrtulníků.

„Tuto informaci mohu potvrdit. Společnost LOM Praha provádí zahraniční kurzy pilotů vrtulníků a předpoklad je takový, že část aktivit, které se nyní provádějí v Pardubicích, se přesune do Přerova. Zatím ale v této věci nebylo rozhodnuto," uzavřel mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.