Nad budoucností vrtulníkové základny se začala stahovat mračna krátce poté, co unikly informace z takzvané Bílé knihy o obraně, v níž armáda načrtla koncepci svých úspor v příštích letech. Rezort podle ní hodlá zrušit nejméně jednu leteckou základnu.

Přestože ministerstvo obrany stále vyvrací spekulace o tom, že zrušení hrozí právě Přerovu, z ekonomického hlediska je to jedna z reálných variant. Na provozu bochořské základny totiž armáda ročně tratí stovky milionů. Za této situace je ale podle některých zastupitelů investice do projektu Regionálního letiště Přerov zbytečná.

Poláškova slova

Smysluplnost existence společnosti, která má ambice provozovat v Přerově letiště se smíšeným provozem, obhajoval její ředitel Petr Polášek.

„Na obnovu infrastruktury je vyčleněna částka 480 milionů kroun. Čeká se jen na to, až nám evropská komise umožní tyto prostředky čerpat,“ nastínil Polášek.

Podle něj je právě společný záměr obou krajů – Zlínského i Olomouckého a města Přerov tím, co vrtulníkovou základnu drží nad vodou.

„Kdybychom tento projekt neměli, tak už by neexistovala tři roky. To, že se o ni stále bojuje, je bonus, a proto ji také ministerstvo obrany zachovává,“ zdůraznil.

Pochybnosti

Někteří zastupitelé už ale bruselským slibům na poskytnutí dotace příliš nevěří.

„Slyším už druhý nebo třetí termín toho, kdy bychom měli bruselské peníze reálně uchopit, ale stále se nic neděje. Osm milionů korun je v dnešní době pro městský rozpočet hodně,“ vyjádřil svůj názor zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Že bude osm milionů korun špatně vynaloženou investicí, si myslí i zastupitelka Elena Grambličková (ODS).

„Projekt jsem podporovala, ale situace se významně mění. Mám obavy, že osmimilionová investice vyletí komínem a bude nám k ničemu. Navíc je tato částka velmi nekonkrétní a nevíme, na co bude použita,“ zmínila.

Pokud přijdeme o letiště, bude to obrovská chyba

Ředitel společnosti Petr Polášek ale odvětil, že prostředky budou využity na přípravu projektu letiště se smíšeným provozem. Přítomné zastupitele zřejmě nakonec přesvědčil fakt, že vedení města dělá pro záchranu vrtulníkové základny maximum.

„Vadí mi, že někteří zastupitelé už letiště v úvozovkách zařezávají, aniž by padlo definitivní rozhodnutí ministerstva obrany. Dráhy významně investovaly do železničního uzlu, má tu být terminál kombinované přepravy, naději má i dálnice a do toho všeho zapadá letiště. Je to správný krok, pokud máme něco zanechat příštím generacím,“ soudí radní Jaroslav Čermák. (ODS)

„Pokud přijdeme o letiště, bude to obrovská chyba,“ dodal.

Že by se mělo o zachování letiště i nadále bojovat, si myslí i náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

„Jsem přesvědčen, že by tu mělo být. Umístění bochořské základny je na Moravě výjimečné, o čemž jsme se v minulosti přesvědčili v krizových situacích. V polovině listopadu proběhne v této věci na ministerstvu obrany další jednání,“ uzavřel.

SOUVISEJÍCÍ

Boj o letiště nevzdáváme, říká náměstek Zácha

Proč dál investovat do letiště?, ptá se opozice