„Objekt podle znaleckého posudku volá po celkové rekonstrukci, a to ve výši 14,5 milionu korun. Všichni víme, že má tato budova původní elektroinstalaci, vodoinstalaci a výtahovou šachtu," upozornil na vysoké náklady na opravy zastupitel Michal Zácha (ODS). Toho také překvapilo další využití Chemiku.

„Startovací bydlení ve dvou podlažích horních pater budovy, tomu rozumím. Následuje ale prostupné bydlení, městská ubytovna a pak také zázemí pro bezdomovce, kteří se nemají kde ukrýt v mrazivých dnech. Nemůžeme přece takto osídlit horní patra a v přízemí udělat seďárnu pro lidi bez přístřeší. Mně připadá tato kombinace vražedná," řekl.

Podle náměstka primátora Tomáše Navrátila (ANO) si ale radnice po vypovězení smlouvy se stávajícím provozovatelem může korigovat, koho v Chemiku ubytuje, a koho ne. Už v minulosti se totiž z této části města ozývaly stížnosti na chování některých obyvatel ubytovny.

Mělo se to řešit před x lety, říká radní Netopilová

Radní na jednání vysvětlovali, že se v Přerově v minulých letech na sociální bydlení zapomnělo.

„Sociální oblast je podhodnocena a pro bývalé vedení města byla naprosto nezajímavá. Řešíme něco, co se tady mělo řešit už před x lety – problém malometrážních bytů pro mladé lidi a důchodce. Městskou ubytovnu považuji za nejlepší alternativu sociálního bydlení vůbec. Tam, kde mají města své ubytovny, tam nemají přístup různí spekulanti," soudí radní Helena Netopilová (SpP).

„Tím, že dostane ubytovnu do své gesce město, nedojde ke zhoršení situace, jenom se zlepší. Tady je potřeba říci to úplně na prudko: Město bude muset poskytovat sociální služby, ať se nám to líbí nebo ne, a rada o tom bude muset rozhodnout," konstatoval radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout (SpP).

Kam se vrtnou současní nájemníci?

Provozovatelé ubytovny Chemik ze společnosti První KPU ale tvrdí, že důvody odstoupení města od smlouvy nechápou.

„Naši klienti věděli, že končíme, ještě dříve, než jsme to dostali od města písemně. Nebylo to ze strany města přímé jednání, brali jsme ho jako partnera," uvedl jednatel společnosti První KPU Vratislav Pospíšil.

Podle něj bude složité zajistit do tří měsíců bydlení pro nájemníky, kteří v ubytovně Chemik žijí.

„Na městě nám řekli, že chtějí mít ke konci roku ubytovnu prázdnou. Těch padesát lidí je ale potřeba někam umístit, navíc v době před Vánocemi. Jim se u nás ale líbí a nechtějí se nikam stěhovat," dodal.

Provést kontrolu smlouvy města s provozovatelem navrhl zastupitel Petr Hermély (NEZ).

„Pro mě je překvapivé, že výpověď smlouvy přichází ve chvíli, kdy bylo všude deklarováno, v jak zoufalém technickém stavu Chemik je. Nerad bych se v blízké době dožil toho, že město Chemik nebude moci provozovat nebo provést jeho opravy, a zdůvodní tím nutnost jeho prodeje. I když je pravda, že využití, které rada navrhuje je smysluplné a má logiku," uzavřel.