Do Společnosti Regionální letiště Přerov vstoupily stejným dílem Olomoucký, Zlínský kraj a město Přerov,

„Zahájit civilní provoz už na jaře letošního roku nám umožňuje smlouva mezi společností Regionální letiště Přerov a armádou,“ uvedl mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger. Podle něj se investovalo v uplynulých dvou letech do rekonstrukce bochořského letiště téměř 150 milionů korun.

„Za tyto prostředky byla opravena vzletová a přistávací dráha a pak také tři desítky dalších objektů. Kromě státu se na investicích podílel částkou dvacet milionů korun také Olomoucký kraj, město Přerov přispělo desíti miliony a Zlínský kraj sedmi,“ řekl Heger.

Právě oba kraje a přerovská samospráva jsou akcionáři nově vzniklé společnosti. Olomoucký kraj provádí v těchto dnech výkup pozemků v části vojenského letiště a dosud do něj investoval částku deset milionů korun.

Plánuje se stavba odbavovací haly

Společnost Regionální letiště Přerov má smělé plány.

„Protože máme zájem spustit provoz už v první polovině roku, chceme se s armádou dohodnout na bezúplatném převedení severní části vojenského letiště,“ přiblížil ředitel společnosti Petr Polášek.

Přestože můžou letadla v Přerově se souhlasem armády přistávat už teď, k plnému spuštění civilního provozu je nutné splnit podmínky Úřadu pro civilní letectví.

„Většinu technických parametrů jsme schopni dodržet,“ podotkl.

A jak by mělo začít bochořské letiště od jara fungovat?

„Budeme vedeni v mezinárodním katalogu letišť i s příslušnými kontakty. Pokud tedy bude mít někdo zájem na letišti přistát, jsme povinni ho přijmout a provést celní a pasové odbavení. Proto v první fázi plánujeme také výstavbu provizorní odbavovací haly,“ řekl Polášek.

Přerov i pro charterové lety

Společnost hodlá využít na další investice evropské dotační tituly, včetně Regionálního operačního programu Střední Morava.

„Předpokládáme, že bychom mohli získat až pět set milionů korun, k tomu je ale nutné mít schválený projekt,“ podotkl dále Polášek.

Letiště se smíšeným provozem má sloužit jak pro nákladní přepravu, tak pro charterové lety.

„Chceme, aby veřejnost vnímala letiště jako své vlastní, takže na základě objednávky umožníme i charterové lety,“ upřesnil.

Firma se v souvislosti s útlumem letecké dopravy neobává toho, že by se neprosadila na trhu.

„Krize pomine a výhledově má tento způsob přepravy budoucnost,“ uzavřel ředitel.