Jak prožívají katastrofu v Čechách obyvatelé z Troubek, které se staly v roce 1997 symbolem ničivých záplav na Moravě? „Myslím, že všichni naši lidé cítí obrovskou solidaritu s postiženými oblastmi. Jsme si totiž vědomi toho, co dokáže voda udělat, protože jsme to na vlastní kůži zažili," řekl starosta Troubek Radek Brázda.

Obec v tuto chvíli konkrétní pomoc nechystá, ale učiní tak zřejmě hned poté, jakmile voda opadne a bude znám přesný rozsah škod.

„Na místě jsou profesionální hasiči z našeho kraje a dva tisíce vojáků. Je lepší, když si to organizují obce přímo v zaplavených oblastech, tak by mohly jen zbytečně vznikat zmatky. Jakmile voda opadne, jsme připraveni pomoci v obcích, kde to bude nejvíce potřeba," řekl. Troubky prý finančně podpoří také dobročinné organizace – například Český červený kříž nebo charitu.

Pomoc zvažuje i Bochoř

Pomoc zváží podle situace i vedení obce Bochoř, v níž ničivá povodeň v roce 1997 zničila sedmdesát domů a zanechala spoušť, která byla vyčíslena na zhruba 99 milionů korun.

„Informujeme se, ovšem spíše skrz média. Samozřejmě jsme na telefonu, kdyby se cokoliv dělo. Ohledně případné pomoci bychom se domluvili s povodňovou komisí na základě plánu," informoval starosta Bochoře Ivan Michna.

Ten vzpomněl, že před lety při povodních pomáhali například dobrovolní hasiči. „Pokud by to bylo nutné, pomoci v Čechách mohou i naši vojáci," uzavřel.

Díky solidaritě, sbírkám, dotacím a humanitární pomoci se v Bochoři v roce 1998 bochořští obyvatelé, které stoletá voda připravila o střechu nad hlavou, přestěhovali do osmatřiceti nových obecních bytů.

Vlkoš cíleně do jedné z obcí

Konkrétní zacílenou pomoc pro jednu z obcí poskytne i nedaléká obec Vlkoš.

„Rádi pomůžeme jak materiálně, tak finančně. Sečkáme až opadne první nápor a začnou se likvidovat škody. Zvažujeme, že pomoc budeme směřovat do jedné z obcí v Čechách, která je velikostí podobná naší," řekl starosta Vlkoše Miroslav Kroupa.

Lidé z obce nynější povodňovou situaci sledují, se záplavami mají už zkušenosti. „Dokážeme si představit, čemu momentálně čelí obyvatelé zasažení povodněmi. My tu projistotu chodíme kontrolovat hladinu Moštěnky, zatím to ale vypadá klidně," uzavřel.