Nalézt dnes na Přerovsku větší vinohrad, který se táhne nad vesnicí jako někde na Slovácku, by však zřejmě už nikdo nečekal. A přece existuje. Už z dálky je vidět ze silnice od Buku nad Sobíškami.

Vlastník vinohradu Vladimír Matela s manželkou Ivanou v novém domku v Sobíškách nebydlí dlouho. Nejprve si zde vyhlédli pozemek na vinohrad a začali na něm pracovat. Proč si zvolil tohoto na práci náročného koníčka?Vladimír Matela a jeho vinohrad v Sobíškách

„Cítil jsem v sobě vinaře," vysvětluje Vladimír Matela. Navíc je pro něj tento koníček relaxací po psychicky namáhavé práci. Než by totiž ležel, raději relaxuje aktivním pohybem.

Pěstuje i Moravský muškát

„V současné době zde pěstujeme bílé odrůdy hroznů Müller Thurgau, Moravský muškát a Hibernal, z červených vín odrůdu Dornfelder a Domina," vyjmenoval. K tomuto počtu se Vladimír Matela postupně dopracoval od svých prvních zkušeností s výrobou ovocného rybízového vína, které získal od svého souseda v přerovské ulici Dr. Riedla, kde dříve bydlel.

„Další poznatky se učím od mnoha přátel vinohradníků ze slováckých obcí Mutěnice, Bořetice, Šardice, Mikulčice a řady dalších, které jsem za léta poznal. Mutěničtí mistři zedníci mi pod vinohradem dokonce postavili krásný klenutý sklípek, ne zcela běžného kruhovitého tvaru," říká Vladimír Matela.

Další plány

Zdá se, že k provozování užitečného a náročného koníčka už mu nic nechybí. Do budoucna má ale další plány.

„Hlavně chci dál zvelebovat a rozvíjet své První vinařství Sobíšky a dokázat, že kvalitní víno lze vyrábět i v podmínkách, stranou od hlavních vinařských oblastí. Chce to jen cílevědomost a vytrvalost. To je krédo moje i mé paní," vysvětluje.

Také Ivana Matelová za pěstitelskými schopnostmi svého chotě nezaostává. Nad jejími výpěstky s obdivem kroutí návštěvníci hlavami. Kromě společného koníčka spojuje manžele i dobrý pocit z nového domova v Sobíškách, kde nalezli sousedy a přátele, kteří jim pomohli vytvořit místo k bydlení. (dar)