Principálem rakovnického divadla je Tomáš Kapsa, který jezdí na přehlídky do Přerova už od roku 2002. Zajímavostí je, že svým vzhledem připomíná prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a občas hraje při různých příležitostech jeho dvojníka.

Celostátní přehlídka amatérských loutkových divadel Loutkářské letnice začala v Přerově.
Přerov hostil tři dny amatérská loutková divadla z celé republiky

Principálem rakovnického loutkového divadla je Tomáš Kapsa, který vystoupil se souborem v Přerově na přehlídce Loutkářské letnice. Zajímavostí je, že svým vzhledem připomíná prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a občas hraje jeho dvojníka.Tomáš KapsaZdroj: Deník/Dagmar Rozkošná„Je to pro nás takový výlet za odměnu. Setkat se s lidmi, s nimiž nás spojují stejné zájmy, je příjemné. Jde o úžasnou akci, při které navážeme kontakty, získáme inspiraci, předáme si zkušenosti a rady. Má to pro nás velký význam,“ zhodnotil poslání přerovské celostátní přehlídky Tomáš Kapsa, loutkoherec z Rakovníku.

Loutkové divadlo zde vzniklo v roce 1946, kdy se dali dohromady rodiče dětí docházející v té době do místní mateřské školy. „Loutkové divadlo vzniklo ve dvoře mateřské školy. V roce 1948 došlo k přestavbě stodoly na divadlo a v roce 1975 byl objekt nákladem jednoho milionu korun zrekonstruován,“ připomněl krátce historii rakovnického loutkového divadla Tomáš Kapsa, který sem vstoupil hned po nástupu do prvního zaměstnání.

Loutkoherci jsou ohrožený druh

Jako společné téma, které trápí nejen rakovnický soubor, ale i ostatní loutková divadla, označil problém, kdo jednou stávající loutkoherce nahradí. „To je otázka, která trápí většinu souborů. Vidíme, že s tím zápasí skoro všechny soubory. Jednak není nikdo, kdo by měl čas se věnovat dětem, protože všichni jsme zaměstnaní, ale mladí lidé také o loutkoherectví nejeví příliš zájem,“ postěžoval si Kapsa.

Parta je k nenahrazení

Podle jeho mínění nemají potřebu stýkat se s ostatními. „Mladí jsou na sociálních sítích, sedí doma. Nepoznali, co to je mít partu. Právě parta skvělých lidí je obrovská devíza souboru. Mít kolem sebe lidi, kteří vás podrží, když vám není dobře, nebo když vás něco trápí, je k nezaplacení. Další věc, která mladé lidi odrazuje, je povinnost. Ta se teď také nenosí,“ povzdechl si Tomáš Kapsa.